شبکه توزیع محتوا یا CDN چیست؟ چرا باید از CDN استفاده کنیم؟

در مقالات افزایش سرعت سایت، از شبکه های CDN به عنوان یکی از معیارهای مهم افزایش سرعت سایت نام برده شده است. CDN که مخفف عبارت Content Delivery Network می باشد، در واقع شبکه های عظیمی از سرورهای به هم پیوسته هستند که در نقاط مختلف جهان و در کشورهای مختلف با طول جغرافیایی مشخصی مستقر شده اند. عملکرد و هدف این سرورها تحویل محتوا به کاربران با کیفیت و حداکثر سرعت ممکن می باشد.

در حالت عادی وقتی بازدیدکننده درخواست دریافت اطلاعات می دهد، این درخواست به سرور اصلی یا مبدا که سایت در آن قراردارد، ارسال می شود. سرور مبدا ممکن است فاصله بسیار زیادی با کاربر داشته باشد که همین امر موجب افت سرعت در دریافت و ارسال اطلاعات می گردد.

هنگامی که شما از سرور CDN استفاده می کنید، این سرورها محتوای سایت شما را از سرور اصلی دریافت می کنند و اطلاعات به صورت کش شده در نقاط مختلف دنیا روی این سرورها قرار می گیرند. این شبکه بر اساس موقعیت جغرافیایی بازدیدکننده اطلاعات و داده ها را از نزدیک ترین CDN موجود، به کاربر تحویل می دهد به همین دلیل سرعت لود صفحات برای کاربر افزایش می یابد. با شبکه ی توزیع محتوا دیگر نیازی نیست به سرور اصلی که در نقطه ی دورتری قراردارد درخواست ارسال شود. به طور مثال اگر شما صفحه گوگل و یک صفحه داخلی را باز کنید، خواهید دید که این دو صفحه با سرعت یکسانی لود می شوند و در برخی موارد گوگل با سرعت بیشتری باز می شود. این به این دلیل است که گوگل از شبکه های توزیع محتوا استفاده می کند.

در واقع می توان گفت هدف اصلی شبکه توزیع محتوا از بین بردن طول جغرافیایی کاربر و سرور اصلی و کم کردن تعداد گره های موجود در شبکه اینترنت و تبادل اطلاعات می باشد تا اطلاعات در کمترین زمان ممکن در دسترس کاربر قرار بگیرد. در نتیجه لود شدن سرعت سایت به بیشترین میزان ممکن خواهد رسید. در واقع هر چقدر سرور CDN به کاربر نزدیک تر باشد صفحه سایت زود تر لود میشود. البته در کنار شبکه های CDN موارد دیگری نیز در افزایش سرعت سایت موثر هستند که شما می توانید برای اطلاعات بیشتر به مقاله " روش های افزایش سرعت سایت" مراجعه نمایید. در تصاویر زیر، تصویر سمت راست سیستم های در حال استفاده از CDN را نشان می دهد و تصویر سمت چپ سیستم هایی هستند که از سرور اصلی اطلاعات دریافت می کنند.

 

 

CDN را چه کسانی باید استفاده کنند؟

اگر مخاطبان و کاربران سایت در سطح جهانی باشند و کاربران چندین کشور از آن سایت بازدید می کنند، ادمین برای ارائه سرویس دهی بهتر باید از CDNاستفاده نماید. معمولا سایت های داخلی به دلیل طول جغرافیایی محدود، نیازی به استفاده از CDN ندارند.

 CDN را همه ی سایت ها می توانند استفاده کنند اما اغلب مورد توجه سایت هایی قرارگرفته است که ترافیک بالایی دارند و سرعت لود صفحات برایشان مهم است چرا که همین سرعت در جذب کاربر و تجارت شان بسیار حائز اهمیت است. گاهی اوقات به دلیل زیاد بودن میزان ترافیک، در نمایش سایت اختلال ایجاد می شود. شبکه توزیع محتوا میزان ترافیک در سرور اصلی را تا کمترین میزان ممکن کاهش می دهد و محتوا را بین سرورها توزیع می کند که این امر موجب جلوگیری از اختلال در نمایش سایت می گردد.

 

CDN چه فرمت هایی را قبول می کند؟

ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که آیا CDN محدودیتی در نوع داده ها دارد یا خیر؟

اگر سایتتان از نوع ووردپرس باشد، همه ی محتویات مورد نظر را می توان جابه جا کرد و مورد میزبانی  CDN قرارداد. سرویس های CDN تصاویر، ویدئوها و فایل های صوتی را با انواع فرمت ها ذخیره می کنند. همچنین  از انواع فونت های وب، جاوااسکریپت و استایل شیت پشتیبانی می کند.

 

مزایای استفاده از CDN:

افزایش سرعت بارگذاری: همانطور که قبلا گفته شد، با استفاده از CDN اطلاعات درخواست شده از سوی کاربر از نزدیک ترین سرور موجود فراخوانی می شود که این عملکرد طول جغرافیایی و زمان فراخوانی از سرور اصلی را کاهش می دهد. به همین دلیل سرعت دریافت اطلاعات افزایش یافته و در نتیجه سرعت لود صفحات سایت نیز افزایش می یابد.

بهینه سازی در موتور جستجو: برای بسیاری از کاربران زمان مهم می باشد و مایلند در کمترین زمان ممکن به اطلاعات مورد نظر دسترسی داشته باشند. به همین دلیل صبر کردن برای لود صفحات، نارضایتی را برای آن ها به همراه می آورد. نارضایتی از سایت به معنی ترک سایت و عدم برگشت آن ها می باشد. با افزایش سرعت سایت، به تعداد کاربران ثابت و غیر ثابت افزوده می شود. افزایش تعداد کاربر و بازدید کننده باعث می شود گوگل رتبه خوبی به سایت داده و این منجربه بهینه سازی در نتایج گوگل می گردد. همچنین سرعت سایت یکی از معیار های مهم گوگل برای رتبه بندی می باشد.

امنیت: بیشتر ارتباطات و تبادل اطلاعات در CDN به صورت محافظت شده انجام می شوند. این سرور ها با استفاده از Firewall قدرتمندی که دارند امنیت سایت را تامین می کنند. این دیوار آتش حمله هایی که به سایت می شود را تشخیص داده و آن ها را نابود می کند. برخی از CDN ها از گواهی های SSL نیز برای امنیت ارتباط بین کاربر و سرور استفاده می کنند. بعد از مزیت افزایش سرعت، امنیت بهترین مزیت CDN ها می باشد.

کاهش هزینه ها: به دلیل استفاده چندین کاربر به صورت همزمان و به صورت اشتراکی از این سرورها، هزینه های استفاده از سرور بسیار کاهش می یابد و صاحبان وب نیازی نیست یک سرور و هاست اختصاصی با هزینه زیادی را خریداری کنند. همچنین با استفاده از CDN هزینه های مربوط به تامین زیرساخت های سخت افزاری نیز کاهش می یابد. استفاده از CDN در افزایش پهنای باند نیز موثر می باشد.

همیشه آنلاین: درخواست هایی که از سوی کاربران به یک وب ارسال می شوند، با استفاده از CDN  از نزدیک ترین سرور فراخوانی می گردند. اگر نزدیک ترین سرور در دسترس نباشد، درخواست ها به طور خودکار از سرور بعدی فراخوانی می شوند. این مزیت باعث می شود سایت همیشه آنلاین بوده و ادمین اطمینان پیدا می کند که اطلاعات همیشه در دسترس کاربران قرار می گیرد.

 

راهنمای انتخاب CDN مناسب

اگر مخاطبان و کاربران شما در محدوده جغرافیایی پراکنده ای هستند، توصیه می شود به فکر خرید یک سرور CDN باشید. CDN ها انواع مختلفی دارند که ممکن است به صورت اختصاصی یا اشتراکی مورد استفاده قرارگیرند. سرورهای اختصاصی که صرفا برای یک کشور یا یک شرکت خاص در دسترس است. مانند CDN گوگل که فقط در اختیار این شرکت قرار گرفته است. سرورهای اشتراکی نیز سرورهایی هستند که چندین شرکت و سازمان برای توزیع محتوا از آن ها استفاده می کنند.

قبل از هرچیز برای انتخاب یک CDN باید معیار اصلی و هدف اصلی آن را که محدوده جغرافیایی می باشد رادر نظر گرفت. شما هدفتان از خرید CDN این است که فاصله جغرافیایی سرور و کاربر را به حداقل میزان ممکن برسانید تا محتوا در کمترین زمان ممکن به دست کاربران برسد. حال اگرشما بهترین CDN را که از هر لحاظ مناسب است انتخاب نمایید و از محدوده جغرافیایی کاربران سایت دور باشد، تلاشتان برای خرید آن CDN بیهوده بوده است و کاربرانی که در محدوده دورتری قراردارند محتوای سایت را با سرعت کمی دریافت خواهند کرد. پس سعی کنید نزدیک ترین آن را انتخاب نمایید و بعد به سراغ معیارهای بعدی بروید.

مهم ترین هدف شبکه های توزیع محتوا، افزایش سرعت در لود صفحات می باشد. شما باید بدانید که سروری که در اختیارتان گذاشته می شود با چه سرعتی اطلاعات را به سرور کاربر انتقال می دهد. در نتیجه باید سروری را انتخاب کنید که با بیشترین سرعت ممکن اطلاعات را در دسترس کاربر قرار دهد.

شبکه توزیع محتواباید از هرگونه حمله های سایبری و هکر ها به اطلاعات شما در سرور خود جلوگیری کند و امنیت سایت شما را تامین نماید.

ارائه خدمات پشتیبانی در همه شرکت ها و ارگان ها همیشه دغدغه مشتریان بوده است. شما نیز باید CDN را  انتخاب نمایید که علاوه بر داشتن ویژگی های بالا، در صورت بروز هرگونه مشکل سریع آن مشکل را برطرف نماید. اطمینان داشته باشید که در صورت بروز هرگونه خطا  اپراتورهای خدمات پشتیبانی بتوانند سریع آن را رفع کنند تا باعث ایجاد نارضایتی در کاربران نشود.

سایت ها باید به صورت 24 ساعته و شبانه روز آماده ارائه خدمات باشند از این رو در شبکه های توزیع محتوا همیشه باید یک اپراتور آنلاین وجود داشته باشد تا مطالب ارسالی از سوی مدیر سایت را به روز کند و به مسائل و مشکلات به وجود آمده رسیدگی کند و همچنین محتوا را با بهترین کیفیت در اختیار کاربر قرار دهد.

با در نظر گرفتن معیارهای بالا یک CDN باکیفیت برای خود خریداری کنید البته این نکته را باید خاطرنشان کرد که استفاده از یک CDN کم کیفیت بهتر از استفاده نکردن از آن می باشد زیرا در رتبه سایت بسیار تاثیرگذار است. 

نصب و راه اندازی این گونه شبکه ها بسیار راحت است. مشهورترین شبکه های توزیع محتوا را می توان به CDNکلود فلر و آمازون اشاره کرد. اگر به فکر افزایش سرعت و رتبه بندی سایت و در نهایت جذب و رضایتمندی کاربر و مشتری خود هستید بهتر است همین امروز اقدام به خرید یک CDN با کیفیت نمایید.

 

 

بیشتر بخوانید:

روش های افزایش سرعت سایت

معرفی 8 تکنیک افزایش بازدید سایت