بازاریابی شرکت طراحی سایت

امروزه با پیشرفت تکنولوژی کسب و کارهای اینترنتی نیز رونق گرفته است. بنابراین کم نیستند افرادی که برای راه اندازی یک کسب و کار اینترنتی یا افزایش فروش محصولات و خدماتشان، اقدام به سفارش طراحی سایت اختصاصی می کنند. در این میان شرکت های زیادی نیز در زمینه طراحی سایت فعالیت می کنند که مانند بسیاری از کسب و کارهای دیگر بازاری رقابتی دارند. بنابراین هر شرکت طراحی سایتی در بازار خود با چالش هایی روبه رو است که با تکنیک های بازاریابی باید راهی پیدا کند تا در مقابله با این چالش ها جان سالم به در ببرد.

به طور کلی در هر کسب و کاری اولین و بزرگ ترین چالش پیش رو جذب مشتری و تبدیل آن به مشتری دائم می باشد. مشخص است که برای جذب مشتری باید اقدام به بازاریابی کرد. بازاریابی باید براساس اصول و کاملا هدف گذاری شده صورت گیرد در غیر این صورت منجربه هدر رفتن وقت و منابع شرکت می گردد. برای انجام یک بازاریابی خوب ابتدا باید مشتریان هدف مشخص گردند.

 

مشتریان هدف

مشخص است که برای تعیین مشتری هدف ابتدا باید هدف شرکت مشخص گردد. این که هدف از جذب مشتری چه باشد و در صورت به وجود آمدن مشتری چه اقدامی باید صورت گیرد. بعد از آن باید مشخص گردد که مخاطبان و مشتریان شرکت چه افرادی هستند. قطعا کسانی صاحب یک سایت هستند که مدیریت یک مجموعه و کسب و کار را در دست دارند بنابراین مخاطب شما باید کسانی باشند که مدیر مجموعه های نسبتا بزرگی هستند که برای معرفی خدمات خود و پیشرفت در کسب و کارشان نیازمند یک سایت اختصاصی هستند. پس اگر شما مخاطب خود را افراد عادی و مجموعه های کوچک در نظر بگیرید قطعا با شکست مواجه می شوید.

 

انتخاب روش بازاریابی

بعد از مشخص شدن مخاطبان باید اقدام به بازاریابی کنید اما انتخاب شیوه ی بازاریابی نیز مهم است زیرا در تبدیل کردن مخاطبان به مشتری واقعی بسیار موثر است. بسیاری از شیوه های بازاریابی برای مشتری آزاردهنده است و روش های قدیمی دیگر جواب گو نیست. بنابراین برای جلوگیری از هدر رفتن وقت و نیرو باید در انتخاب شیوه ی بازاریابی نهایت دقت را بکنیم. یکی از شیوه های موثر در بازاریابی شرکت طراحی سایت می توان به "بازاریابی محتوایی" اشاره کرد.

همچنین اگر در این حوزه تازه کار هستید یک لیست از تمام دوستان و آشنایان خود که دارای کسب و کاری هستند، تهیه کنید و با ارسال کاتالوگ فعالیت خودتان را به آن ها معرفی نمایید. همچنین از این افراد بخواهید که اگر کسی قصد راه اندازی و سفارش سایت داشت را به سمت شما هدایت کند و به شما معرفی کند.

 

سایت اختصاصی:

وقتی شما زمینه فعالیت خود را به مشتری اعلام می کنید، کنجکاو می شود که سایت خودتان را ببیند و اولین اقدامش برای آشنایی با شرکت شما این است که نام شرکت شما را در اینترنت سرچ می کند. شما به عنوان یک طراح سایت باید وب سایت خود را طوری طراحی کنید که از نظر ظاهری مورد قبول هرنوع مخاطبی باشد و در عین حال دسترسی به قسمت ها و اطلاعیه ها باید به راحتی برای او در دسترس باشد. به طور کلی فضا و دیزاین باید طوری طراحی شده باشد که کاربر احساس راحتی کند و مشتاق باشد تا از بخش های مختلف سایت دیدن نماید.

در ضمن برای ایجاد بازاریابی محتوایی، لازم است محیطی که محتوا در آن به نمایش در می آید جذاب و حرفه ای طراحی شده باشد. همچنین وب سایت شما باید رابط کاربری(UI)و تجربه کاربری(UX) را با کیفیت و به بهترین شکل ممکن برای کاربر اجرا کند.

 

پرسونا:

در بازاریابی طراحی سایت باید از تولید محتوا برای مخاطب عام پرهیز کنید. با تعیین مشتریان هدف و این که مخاطبان شما چه کسانی هستند باید محتوایی تولید کنید که برای آن ها مفید و جذاب باشد. یکی از روش های شناسایی کاربر استفاده از پرسونای مشتریان است. پرسونا شامل گروهی از مخاطبان و کاربران هستند که در یک حوزه فعالیت دارند و از خدمات شما به طور مشابهی استفاده می کنند. شما می توانید محتوا را براساس نیازها و مرتبط با حوزه ی کاری این پرسوناها طراحی و پیاده سازی نمایید. این روش باعث اعتماد و اطمینان خاطر پرسوناها نسبت به شرکت شما می شود.

 

حضور در شبکه های اجتماعی:

با تولید محتوا و انتشار آن در سایت متوقف نشوید. مخاطبان و مطالعه کنندگان محتوای خود را از طریق شبکه های اجتماعی گسترش دهید. شبکه های اجتماعی بستری عالی برای به اشتراک گذاشتن محتوای شما می باشد تا آن را به دست مخاطبان و کاربران بیشتری برسانید. تعامل با مخاطبان را در این شبکه ها فراموش نکنید.

 

 

جذب مشتری:

به طور کلی در بازاریابی باید با مشتری طوری صحبت شود که ارزش کار شما را درک کند. با انجام بخشی از کار به صورت رایگان و در نظر گرفتن تخفیف می توانید اعتماد مشتری را جذب نمایید. بخشی از سایت را برای نمونه به صورت رایگان طراحی کنید تا مشتری ارزش کار را درک کند و مشتاق به ادامه همکاری شود.

نیاز مشتری را شناسایی کنید و بر اساس نیاز او اقدام به معرفی شرکت خود نمایید. به طور مثال اگر مخاطب شما در حوزه بازرگانی فعالیت دارد به او بگویید که شرکت شما در زمینه طراحی سایت فروشگاهی فعال است و نمونه کارهای مرتبط به این حوزه را به او معرفی کنید. با انجام این کار مشتری تصمیمش برای سفارش پروژه جدی تر می شود.

مشاوره رایگان در نظر بگیرید. با این کار مخاطبان احتمالی در مورد جزئیات کار اطلاعات بیشتری کسب می کنند و بیشتر ترغیب می شوند که سایت سفارش دهند.

علت بروز خطای 404 چیست و چگونه می توان آن را رفع کرد؟

ممکن است شما نیز بار ها در اینترنت با صفحه ی خطای 404 مواجه شده باشید. این خطا به معنای این است که صفحه ی مورد نظر شما روی سرور وجود ندارد.

یک مدیر سایت تمام تلاش خودش را می کند تا کاربران صفحه 404 را تجربه نکنند اما این یک امر اجتناب ناپیذیر است و در طول حیات یک سایت ممکن است چندین بار رخ دهد. درنتیجه مدیر سایت باید علاوه بر رفع این خطا به فکر حفظ بازدید سایت نیز باشد. قبل از این که بخواهیم این خطا را رفع کنیم باید بدانیم خطای 404 چیست و چرا رخ می دهد؟

 

خطای 404 چیست و چرا رخ می هد؟

خطای 404 یک کد وضعیت از پروتکل HTTP و به معنای این است که صفحه مورد نظر شما که در جستجوی آن هستید و در URL مرورگر آن را تایپ کردید، در سرور وجود ندارد و قابل دسترسی نیست. علت ایجاد این خطا می تواند هم از سوی کاربر و هم از سوی مدیر سایت رخ دهد. ممکن است کاربر آدرس URL را اشتباه وارد کرده باشد یا آدرسی سایتی را وارد کند که آن سایت حذف و یا منتقل شده باشد و کاربر اطلاع نداشته باشد. عامل دیگر این است که مدیر سایت ممکن است صفحاتی را حذف کرده باشد و اقدام به ریدایرکت کردن صفحات قدیم به صفحات جدید نکرده باشد. این صفحه می تواند توسط خود سرور نمایش داده شود و یا این که برنامه نویس یک صفحه اختصاصی برای این خطا در نظر بگیرد.

انواع صفحات اخطار 404 که ممکن است با آن ها مواجه شوید:

 • 404 Error
 • 404 Not Found
 • Error 404
 • The Requested URL[URL] was not found on this server
 • HTTP 404
 • Error 404 Not Found
 • 404 File or Directory Not Found
 • HTTP 404 Not Found
 • 404 Page Not Found

 

رفع خطای 404 برای کاربران:

فشردن دکمه F5:خطای 404 ممکن است به هر دلیلی رخ دهد اما در موارد بسیار نادری ممکن است هیچ دلیل و مسئله ای برای بروز این خطا وجود نداشته باشد و به طور اتفاقی به این صفحه هدایت شوید. با فشردن دکمه F5 اقدام به بارگذاری مجدد صفحه نمایید. در بیشتر موارد این اقدام نتیجه می دهد و شما به صفحه مورد نظر دسترسی پیدا خواهید کرد.

بررسی آدرس URL: نگارش نادرست از سوی کاربر همواره در سیستم های رایانه ای باعث بروز مشکلاتی شده است. در اینجا نیز ممکن است کاربر آدرس URL مورد نظر را اشتباه وارد کرده یا لینکی که با آن وارد سایت شده اشتباه تایپ شده باشد. بهتر است آدرس وارد شده را بررسی کنید و در صورت اشتباه بودن آن را ویرایش نمایید.

جستجو در گوگل: همان طور که گفته شد ممکن است آدرس سایت را اشتباه وارد کرده باشید و آدرس دقیق را نیز ندانید. با جستجوی نام سایت یا کلمات کلیدی در صورتی که سایت حذف نشده باشد، می توانید به سایت مورد نظر دسترسی پیداکنید. در صورت پیدا کردن سایت در نتایج گوگل، سایت را به لیست نشانه گذاری یا علاقه مندی های خود اضافه کنید تا دیگر با خطای 404 مواجه نشوید.

دایرکتوری بالاتر: در صورتی که روی لینکی کلیک می کنید و با این خطا مواجه می شوید، به دایرکتوری های بالاتر مراجعه کنید. به طور مثال اگردر آدرس www.test/blogs/blog1 با خطای 404 مواجه شدید، به دایرکتوری بالاتر آن یعنی www.test/blogs مراجعه کنید و همین روند را ادامه دهید تا سایت باز شود. در صورت باز شدن سایت برای دسترسی به محتوای مورد نظر، می توایند آن را در سایت سرچ کنید و در صورت پیدا نشدن آن را از قسمت سربرگ ها یا دسته بندی پیداکنید.

پاک کردن حافظه کش مرورگر: ممکن است سایت مورد نظر فقط از دستگاه شما با خطا مواجه شود و از دستگاه های دیگر بدون هیچ گونه مشکل و خطایی لود شود. برای جلوگیری از این خطا بهتر است حافظه پنهان مرورگر(browser’s cache) را پاک کنید.

تماس با پشتیبانی: در نهایت اگر هیچکدام از روش های بالا جواب نداد، در صورتی که شماره های پشتیبانی سایت را دارید، با آن ها تماس بگیرید. اگر صفحه مورد نظر حذف یا انتقال داده شده باشد آن ها می توانند شمارا به صفحه جدید راهنمایی کنند و نسبت به رفع این خطا اقدام نمایند.

 

رفع خطای 404 برای مدیر سایت:

بررسی افزونه ها: اگر سایت ووردپرس شما بدون هیچ دلیلی و به یک باره با این خطا مواجه شد، باید بررسی کنید و ببینید که به تازگی چه افزونه ای را نصب کرده اید. گاهی به دلیل تداخل در افزونه ها این چنین خطایی رخ می دهد.

ریدایرکت: اگر در محتوای سایت خود صفحه یا محتوایی را پاک کرده باشید، کاربر با خطای 404 مواجه می گردد. برای رفع این مشکل باید از افزونه ریدایرکت استفاده نمایید. این افزونه آدرسی را که حذف کرده اید به آدرس جدید انتقال می دهد و از بروز خطای 404 جلوگیری می کند.

تنظیم دوباره htaccess: ممکن است در سایت ووردپرسی شما، فایل htaccess موجود در هاست بنا به دلایلی حذف شده باشد. برای رفع خطای 404 وارد هاست خود شده و چک کنید که در پوشه public_html فایل htaccess وجود داشته باشد. اگر وجود نداشت، از سمت راست بالای صفحه روی آیکون setting کلیک کنید و تیک گزینه show hidden files را بزنید تا فایل های مخفی را نمایش دهد. اگر همچنان فایل htaccess وجود نداشت در نتیجه حذف شده است. برای رفع این مشکل وارد پیشخوان ورد پرس شده، وارد تنظیمات و سپس بخش پیوندهای یکتا شده و روی ذخیره تنظیمات کلیک کنید تا فایل htaccess ساخته شود.

پاک کردن حافظه کش سایت: اگر بعد از مراحل بالا بازهم خطای404 رخ داد، به این دلیل است که حافظه ی کش شما باید پاک شود.

طراحی مجدد وب سایت

نیاز به طراحی مجدد سایت

درگذشته های نه چندان دور برای سازمان ها، فروشگاه ها، شرکت ها و ... داشتن یک وب سایت که صرفا برای معرفی آن مجموعه بود، اعتبار تلقی می شد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و افزایش وب سایت های مختلف، بازار رقابتی نیز در این حوزه افزایش یافته است. می توان گفت وب سایتی موفق است و رتبه و نتیجه خوبی در جستجوی گوگل دارد که خودش را با آخرین نسخه های زبان های برنامه نویسی به روز کرده باشد. وب سایت های قدیمی که کیفیت امکانات، قالب و محتوای پایین تری داشتند، برای برآورده کردن نیاز مردم و حضور در بازارهای جهانی، ملزم به راه اندازی  مجدد وب سایت خود طبق آخرین ورژن های برنامه نویسی هستند.

 

چه زمانی باید اقدام به طراحی سایت جدید نماییم؟

در زیر مواردی که باعث می شود صاحب یک وب سایت اقدام به طراحی مجدد سایت خود نمایید را بیان کرده ایم:

1- گرافیک قدیمی: دیزاین و قالب قدیمی سایت که برای کاربران نیز تکراری شده است و دیگر جذابیت ندارد.

2- امنیت: مشکلات امنیتی سایت که ممکن است دیگرنتوان سایت را در برابر نفوذ ها ایمن کرد.

3- سرعت سایت : پایین بودن سرعت بارگذاری صفحات سایت که دیگر نمی توان از طریق سئو سرعت سایت را افزایش داد.

4- عدم تطابق با سرور: ممکن است سایت قدیمی شما با سرور های جدید همخوانی نداشته باشد.

5- امکانات جدید: با گسترش کسب و کارتان ممکن است بخواهید امکانات جدید به سایت اضافه کنید.

6- تولید محتوا: با گذشت زمان محتوای سایت شما قدیمی می شود و لازم است بخش های مختلف آن به روز و آپدیت شود.

7- رقبا: ممکن است فروش اینترنتی شما روز به روز کاهش پیداکند. این به دلیل حضور رقبای شما و به روز بودن آن ها در فضای اینترنت می باشد.

8- ریسپانسیو نبودن سایت: در گذشته کاربران فقط از طریق کامپیوتر وارد سایت ها می شدند. اما امروز با پیشرفت تکنولوژی و ورود دستگاه های مختلف به بازار نیاز است که سایت ریسپانسیو طراحی شود.

9- سردرگمی کاربر: ممکن است به دلیل عدم راهنمایی و بهم ریختگی صفحات ، کاربر در صفحه اول سایت سردرگم شود و نداند که باید برای پیداکردن مطلب خود به کدام قسمت برود.

 

ویژگی های طراحی سایت جدید:

با توجه به موارد بیان شده در بالاو بررسی و تحلیل هر یک از موارد برای سایت خود، اقدام به طراحی سایت مجدد خود نمایید.

 

 

 

گرافیک

با وجود قدیمی بودن سایت، ممکن است سایت از گرافیک و قالب زیبایی برخوردار باشد که برای کاربر جذاب است و لازم نباشد گرافیک را تغییر داد اما اگر قالب ها و رنگ ها قدیمی و تکراری هستند با رعایت کردن نکاتی لازم است که اقدام به طراحی مجدد نمایید. در طراحی قالب جدید، رنگ ها را براساس نوع سایت یا رنگ لوگو انتخاب نمایید. با توجه به میزان محتوا سایزی را در نظر بگیرید که محتوادر قالب جا شود. طرحی را انتخاب کنید که متناسب با نوع فعالیتتان باشد. هدر سایت در جذب کاربر موثر است، هدر راطوری انتخاب کنید که کاربرمهمان با دیدن آن مشتاق شود در سایت چرخی بزند. در انتخاب سایز متن ها دقت داشته باشید. برای تیترها فونت 18 و برای متن اصلیس از فونت 16 استفاده کنید. از ماژول هایی که برای طراحی افکت استفاده می شوند بیش از حد استفاده نکنید. سعی کنید از قالب های ساده استفاده کنید تا کاربر گیج و سردرگم نشود.

محتوا

همان طور که قبلا بیان کردیم، محتوای یک سایت با گذشت زمان قدیمی شده و ممکن است دارای اخبار و مقالاتی باشد که مربوط به چند سال پیش است و مطالعه آن برای کاربر تکراری و جذابیتی ندارد بنابراین نیاز است محتوای سایت به روز شود. گاهی نیز ممکن است بخشی از خدمات سایت توسط مجموعه شما دیگر ارائه نگردد یا امکانات و محتوای جدیدی را ارائه می دهید. در طراحی سایت جدید خود سعی کنید از مطالب به روز شده استفاده نمایید. خدمات خود را با جزئیات بیشتر، به همراه تصاویر و موارد مصرف و نحوه ی استفاده بارگذاری کنید. در صورتی که از بک لینک در سایت خود استفاده می کنید، مطمئن باشید که آن سایت فعال باشد و خطایی نداشته باشد. برای تولید محتوای با کیفیت و مفید بهتر است از نرم افزار مدیریت محتوا یا CMS  استفاده نمایید.

سئوی جدید

طبق فعالیت و محتوای تولید شده ی جدید شما، کلمات کلیدی سایت نیز تغییر می کنند. پس باید طبق محتوا و خدمات جدید از کلمات کلیدی استفاده شود. همچنین در سایت جدید با افزایش سرعت لود صفحات میزان رضایت مندی کاربران را افزایش دهید. عوامل جدید بسیاری روی سرعت لود صفحات سایت تاثیرمی گذارند که می توانید آن ها را در مقاله افزایش سرعت سایت مطالعه نمایید.

امکانات اضافه

ممکن است یک سری امکانات جدید به خدمات مشتری مداری در وب سایت ها اضافه شده باشد. شما نیز از آن ها در سایت جدیدتان استفاده کنید. به طور مثال در سایت های فروشگاهی امکانی اضافه شده است که مشتری می تواند ببیند محصولی که سفارش داده است در کجا قرارداد و چه زمان به دستش می رسد. به سایت های مختلف مرتبط به کسب و کارتان سر بزنید و ببینید رقبایتان برای فروش بیشتر و رضایت مشتریان چه امکانات و ایده هایی را در نظر گرفته اند، شما نیز از آن ها ایده بگیرید.

طراحی واکنش گرا

درزمانی که هنوز گوشی ها و تبلت های هوشمند وارد بازار نشده بودند کاربران سایت ها فقط از طریق کامپیوتر وارد می شدند اما با ورود وسایل هوشمند به بازار بیشتر کاربران و مشتریان از طریق موبایل و تبلت وارد سایت ها می شوند. در نتیجه طراحی مجدد سایت به صورت واکنش گرا که با همه ی وسایل هوشمند تطبیق داشته باشد یک امر ضروری و واجب است.

 

مزایای طراحی مجدد سایت

1- حضور دائم و فعال در بازارهای جهانی

2- پیشی گرفتن از رقبای تجاری

3- بازدید کاربران موبایل از سایت و تبدیل شدن به مشتریان دائمی

4- افزایش رتبه سایت و به دست آوردن بهترین نتایج در موتور جستجوی گوگل

5- راهنمایی بهتر کاربر برای ورود به بخش های مختلف سایت

6- رضایت بیشتر کاربر از خدمات، گرافیک، محتوای سایت و ...

7- در نتیجه افزایش فروش خدمات و محصولات

 

بیشتربخوانید:

راه کارهای افزایش سرعت سایت

سیستم مدیریت محتوا یا CMS چیست؟

صفحه فرود در وب سایت ها چیست؟ چه کاربردی دارد؟

مفهوم سئو و روش های بهینه سازی سایت

سئوی کلاه سفید

معرفی 8 تکنیک افزایش بازدید سایت

گواهینامه SSL

گواهینامه SSL چیست؟

SSL  مختصر شده ی عبارت Secure Socket Layer به معنای لایه امنیتی محافظت، پروتکلی است که امنیت میان کاربر و سرور را در وب سایت ها برقرار میکند. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و نیاز مردم به اینترنت و ایجاد و مدیریت حساب های کاربری، ایجاد پروتکلی که امنیت را برای کاربر و سرویس دهنده فراهم کند، یکی از ملزومات در دنیای تکنولوژی است. این پروتکل با کد کردن و رمزگذاری اطلاعات و داده ها از هک و شنود آن ها توسط هکرها جلوگیری می کند. همه ی اطلاعات شخصی و مهم افراد بین سرورها در قالب متن و به صورت عادی جابه جا می شوند که به راحتی قابل شنود هستند. این پروتکل با رمزگذاری اطلاعات کاربر مانند شماره حساب و عابر بانک، کد ملی، رمز ورود به پورتال یا سایت و ...، امنیت را برای کاربر و مدیر سایت فراهم میکند.این پروتکل روزانه امنیت حساب های میلیون ها کاربر را تامین می کند.پروتکل SSL به صورت گواهینامه خریداری و برروی وب سایت ها نصب می گردد.

 

گواهینامه SSL برای چه سایت هایی است؟

یکی از ملزومات کسب و کار آنلاین، فراهم نمودن محیطی امن و قابل اعتماد برای کاربران می باشد تا کاربران بدون نگرانی از فاش شدن اطلاعات بانکی خود بتوانند اقدام به خرید محصولات نمایند. وجود مشخصه های امنیتی در سایت این اطمینان خاطر را به کاربران می دهد که وارد سایتی ایمن شده اند که به راحتی و بدون نگرانی از فاش شدن اطلاعات بانکی شان، محصولات را خریداری کنند. در نتیجه برای سایت های تجارت الکترونیک، داشتن گواهینامه SSL که منطبق با استاندارهای امنیتی PCI باشد از ملزومات ادامه ی حیات می باشد. بانک ها، موسسات مالی و اعتباری، فروشگاه ها، پرتال های دانشگاهی، اپلیکیشن های همراه و ... از جمله مواردی هستند که باید برای سایت خود اقدام به دریافت گواهینامه SSL نمایند.

 

مشخصه های SSL

اگر سایتی گواهینامه SSL داشته باشد از طریق دو مشخصه می توان آن را تشخیص داد. اولین مشخصه وجود حرف S(نشان دهنده ی کلمه Secure) در انتهای پروتکل HTTP در نوار آدرساست که در برخی مواقع نوار آدرس به رنگ سبز می باشد. در واقع در ابتدای آدرس سایتی اگر HTTPS داشته باشد می توان فهمید که سایت دارای گواهینامه SSL می باشد. مشخصه دیگر این گواهینامه وجود تصویر قفل در کنار آدرس وب است. با وجود این پروتکل اطلاعات شخصی کاربران به صورت کدهای نامفهوم و بی معنی در دسترس هکرها قرار می گیرد.

      

 

انواع SSL

این گواهینامه ها بسته به نوع سایت انواع مختلفی دارد و با توجه به نیاز سایت و موارد استفاده، نوع و قیمت آن تعیین میشود. به طور کلی 3 نوع گواهینامه SSl وجود دارد که در زیر به معرفی این گواهینامه ها می پردازیم:

گواهینامه اعتبار سنجی دامنه یا (Domain Validated (DV:

این نوع گواهینامه بیشتر مورد استفاده وب سایت های عادی و اشخاص حقیقی قرار می گیرد و هدفشان فقط این است که یک اعتبار برای سایت به دست آورند. در این نوع گواهینامه فقط آدرس سایت از HTTP به HTTPS تغییر می کند. صادر کننده ی این گواهینامه صرفا به بررسی نام دامنه می پردازد و صحت یا اعتبار سازمان درخواست دهنده را تایید نمی کند. صدور و تحویل این گواهینامه زمان زیادی نمی برد و برخی از صادر کنندگان به صورت آنلاین و در لحظه آن را صادر می کنند. از مزایای این نوع گواهینامه می توان به صدور سریع و راحتی دریافت اشاره کرد. گواهینامه DV بیشتر جنبه ی اعتباردهی به سایت را دارد.

 

گواهینامه اعتبارسنجی سازمانی یا (Organization Validated (OV:

این نوع گواهینامه علاوه بر تایید دامنه، به دنبال تایید اعتبارسایت و درخواست کننده نیز می باشد. سطح اعتبار دهی و امنیت این سایت ها بسیار بیشتر از گواهینامه DV می باشد. گواهینامه OV تنها به اشخاص حقوقی و کسانی که مجوزهای رسمی دارند واگذار می گردد. درخواست و خرید این گواهینامه نیازمند داشتن مجوز و مدارک رسمی می باشد و نیاز به تایید کامل درخواست کننده دارد.ازمتقاضیان این نوع گواهینامه می توان به بانک ها، شرکت ها،فروشگاه ها، سازمان های دولتی و ... اشاره کرد.

 

گواهینامه اعتبار سنجی یا (EV)  :Extended Validation

صدور و ویژگی این گواهینامه بسیار شبیه OV بوده با این تفاوت که اعتبار و ارزش بیشتری دارد و مدارک مورد نیاز برای سفارش این نوع گواهینامه مانند OV میباشد با این تفاوت که مراحل اهراز هویت دقیق تر بوده و جزئیات فعالیت های آن سازمان بیشتر مورد بررسی قرار می گیرد. هزینه ی آن نسبت به سایر گواهینامه ها بیشتر است اما در عوض اعتبار بیشتری نیز به سایت می بخشد. معمولا سازمان ها و اورگان های بزرگ مانند گوگل از این گواهینامه استفاده می کنند.

 

مزایای استفاده از SSL

این گواهینامه در کنار ایجاد امنیت برای وب سایت ها، مزایای دیگری نیز دارد که در زیر به برخی از این موارد اشاره کرده ایم:

 • ایجاد امنیت اطلاعات برای کاربر و مدیر سایت در برابر هکرها
 • جلب اعتماد کاربران با مشاهده مشخصه های SSL
 • افزایش رتبه سایت
 • افزایش بازدید سایت
 • افزایش اعتبار سایت
 • جلوگیری از بلاک شدن وب سایت
 • دریافت نماد دوستاره از وزارت بازرگانی
 • افزایش فروش در سایت های فروشگاهی
 • امکان دریافت نماد اعتماد الکرونیکی
 • بیمه شدن وب سایت به ارزش50 هزار دلار
 • ایمن سازی حساب های کاربری افراد
 • بهبود جایگاه سایت در موتورهای جستجو
 • قابل استفاده برای تمامی دامنه ها
 • سازگار با انواع دستگاه ها
 • رمزگذاری SHA-2 و 2048 بیتی

 

بیشتر بخوانید:

  راه کارهای ایجاد امنیت در وب سایت ها

  معرفی 8 تکنیک افزایش بازدید سایت

  سئو چیست؟

  سئوی کلاه سفید

  CDN(شبکه توزیع محتوا)چیست؟

صفحه فرود

صفحه فرود چیست؟

صفحه فرود یا لندینگ پیج (Landing Page)، صفحه ای در سایت ها است که برای هدف خاصی طراحی می شود که در واقع صفحه ی فرود کاربر مهمان به سایت است. این صفحه با هدف جذب مخاطب بیشتر باید با قالب متفاوت، تصاویر جالب و جذاب، مطالب مفید و کاربردی طراحی شود. این صفحه مشابه یک سالن پذیرایی برای کاربر مهمان می باشد که صاحب سایت او را به این سالن هدایت می کند. اگر کاربر در  صفحه ورودی شما حس خوشایندی داشته باشد در سایت می ماند در غیر این صورت از سایت را ترک می کند.

به عبارت دیگر همین صفحات فرود هستند که در نتایج جستجوی گوگل بالا می آیند در این صورت همه ی صفحات سایت می توانند صفحه فرود باشند. این روزها صفحات فرود بسیار مورد توجه سئوکاران و بازاریابان قرار گرفته است. برخی از افراد تصور می کنند که صفحه فرود همان صفحه اصلی سایت است. اما باید گفت که صفحه اصلی سایت دارای هدف مشخص و خاصی نیست و صرفا برای معرفی و ثبت نام، پیشنهادات و ... استفاده می شود.

به طور مثال صفحه اصلی دیجی کالا محصولات مختلفی را به صورت پیشنهادی برای کاربر به نمایش گذاشته است و هدف خاص و مشخصی ندارد، اما صفحاتی مثل صفحه ی خرید موبایل یک صفحه فرود است که کاربر با سرچ "خرید موبایل" به این صفحه هدایت می شود.

 

هدف از صفحات فرود چیست؟

صفحه فرود بیشتر مورد توجه بازاریاب ها و سئوکاران حرفه ای قرار گرفته است که از این صفحات به عنوان یک ابزار بازاریابی قدرتمند استفاده می کنند.در زیر به برخی از اهداف صفحه فرود می پردازیم:

افزایش مخاطب ودر نتیجه افزایش فروش

اگر تا کنون کالایی را که با سرچ در گوگل پیداکرده و خریداری نموده اید، احتمالا از یک صفحه فرود برای خریداری آن استفاده کرده اید. هدف اصلی این صفحات فروش به صورت مستقیم و بدون هدایت به صفحه اصلی می باشد. صاحب یک سایت می تواند با تبلیغ آن محصول در دیگر سایت ها یا شبکه های اجتماعی کاربر را به صورت مستقیم به این صفحه هدایت کند تا هم ترافیک بیشتری برای سایت ایجاد شود و هم این که فروش محصول چند برابر شود.

ایجاد روابط

صفحات فرود این امکان را به مدیر سایت می دهد که بازدیدکنندگان را در مراحل مختلف کار همراهی کنند. در این مدل احتمال کلیک کاربران بالاست که در برخی صفحات فرود علاوه بر فروش مستقیم با ایجاد لینک هایی به سایر صفحات سایت، کاربر را در سایت نگه می داریم. این روش یکی از روش های بازاریابی پیشرفته نیز محسوب می شود.

دریافت اطلاعات کاربران

در این نوع صفحات برخی اطلاعات کاربر نظیر نام، ایمیل، علاقه مندی ها دریافت می شود. هدف از دریافت این اطلاعات، اطلاع رسانی درمورد سایر محصولات و خدمات مرتبط می باشد. امروزه این روش در افزایش بازدید و فروش و کسب درآمد نقش موثری دارد.

 

الگوریتم های موتور جستجوی گوگل

گوگل با طراحی و راه اندازی الگوریتم هایی اقدام به رتبه بندی سایت ها نموده است. بر اساس این الگوریتم ها، موتور جستجو بهترین سایت ها را به کاربر معرفی می کند و آن ها را در صفحه اول لیست جستجوی خود قرار می دهد. در واقع هدف اصلی گوگل برای طراحی این الگوریتم ها، رضایت و ارائه بهترین محتوا به کاربر می باشد و جز برای رضایت کاربر طراحی نشده است. گوگل الگوریتم های زیادی را طراحی و اجرا نموده است، در زیر به معرفی برخی از مهم ترین این الگوریتم ها می پردازیم:

 

الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندا از روی نام سازنده آن ( Navneet Panda) نام گذاری شده است. این الگوریتم در جستجوی محتوای مفید و ارزشمند در سایت ها می باشد. یکی از معضلات گوگل در گذشته این بود که محتوای خوب و ارزشمند در سایت ها کمتر پیدا می شد یا سایت هایی با محتوای با کیفیت در میان دیگر سایت ها گم می شدند. از این رو پاندا با هدف تولید محتوای خوب و با کیفیت در 23 فوریه 2011 راه اندازی شد تا بر همین اساس اقدام به رتبه بندی سایت ها بکند.

هنگام ورود پاندا بسیاری از سئو کاران تصور می کردند که تمرکز این الگوریتم روی بکلینک های غیر طبیعی است اما در واقع پاندا فقط کیفیت محتواهای تولید شده را مورد هدف قرار می گیرد. روزانه پانداهای زیادی پای محتوا ها می نشینند و آن هارا از هر جهت بررسی می کنند. در واقع این الگوریتم بیشترین تلاشش این است که بهترین، به روز ترین و با کیفیت ترین مطالب را به کاربران معرفی کند و از معرفی اطلاعات بی کیفیت به کاربران خودداری می کند. پاندا این عمل را براساس رتبه بندی انجام می دهد. رتبه سایت های بی کیفیت را پایین می آورد تا درلیست نتایج جستجو کمترین امتیاز نسیبشان شود در عوض سایت های با کیفیت بهترین جایگاه را در لیست جستجو به دست می آورند. در گذشته هر کسی که مطالب جدید در سایتش قرار می داد، افراد سودجو با هدف افزایش رتبه سایتشان به راحتی و بی هیچ زحمتی این مطالب را کپی می کردند که با این کار سایتهای با کیفیت در میان انبوهی از سایت ها با مطالب کپی شده گم می شدند . اما امروزه پاندا در سایت ها به دنبال مطالب دسته اول می گردد و سایت هایی که مطالبشان را کپی کرده باشند به راحتی تشخیص داده و از لیست جستجو حذف می کند.

 

الگوریتم پنگوئن

این الگوریتم برروی لینک ها و کلمات کلیدی تمرکز دارد. پنگوئن در 24 آپریل 2012 با هدف جلوگیری از اسپم لینک ها و جلوگیری از به کاربردن بیش از حد کلمات کلیدی راه اندازی شد.

در گذشته گوگل سایت ها را بر اساس کلمات کلیدی به کاررفته در محتوا شناسایی و به کاربر معرفی می کرد. در واقع هر سایتی که از کلمات کلیدی بیشتری در محتوا استفاده میکرد رتبه بهتری به دست می آورد و صاحبان سایت با کپی کردن این کلمات به رتبه بهتری دست می یافتند. سایت ها نیز از هر کلمه کلیدی بی ربطی برای بالابردن افزایش کلیک و بازدید استفاده می کردند. وجود این کلمات کلیدی برای کاربر آزاردهنده بود تا جایی که خواندن و درک محتوا سخت و غیر ممکن می شد.

در آن زمان همچنین لینک های اسپم به محبوبیت رسیده بودند. یکی از معیار های گوگل برای رتبه بندی، تعداد لینک های ورودی آن سایت از دیگر سایت ها می باشد. بسیاری از افراد سود جو با ایجاد لینک های غیر طبیعی و اسپم اقدام به فریب موتورهای جستجو می کردند تا رتبه بهتری کسب کنند. لینک غیر طبیعی کاربران را از هدف و مطلب مورد نظرشان دور می کرد و آن ها را به جایی هدایت می کرد که اصلا ربطی به موضوعی که سرچ کرده بودند نداشت.

الگوریتم پنگوئن با هدف بهینه سازی استفاده از کلمات کلیدی و بکلینک ها راه اندازی شد.این الگوریتم سایت هایی را که از کلمات کلیدی زیاد و نامرتبط با محتوا استفاده می کنند شناسایی می کند. همچنین پنگوئن لینک های غیر طبیعی و اسپم را که از سایت های نامعتبر خریداری و موجب بالا رفتن جعلی رتبه سایت شده اند را شناسایی، جریمه و به پایین ترین جایگاه در لیست جستجو ها می رساند.

 

 

الگوریتم مرغ مگس خوار

درگذشته با جستجوی عبارت مورد نظرمان در گوگل نتیجه خوبی عایدمان نمی شد و با جستجوی زیاد به مطلب مورد نظر دست پیدا می کردیم. این به این دلیل بود که گوگل منظور ما را متوجه نمی شد و فقط براساس کلمات کلیدی سایت ها را به ما معرفی می کرد.

گوگل برای رفع این مشکل مرغ مگس خوار را به باغ وحش خود اضافه کرد. ویژگی بارز این پرنده سرعت و دقت آن است. گوگل نیز بر همین اساس نام این الگوریتم را مرغ مگس خوار نامید. این الگوریتم در 26 سپتامبر 2013 با هدف درک بهتر سرچ های کاربر ولیست کردن دقیق ترین سایت ها به مفهوم سرچ شده، راه اندازی شد.

 به طور مثال اگر ما عبارت های "شیر با کیفیت" و "شیر قوی" را تایپ کنیم، مرغ مگس خوار بر اساس کلمه ای که کنار آن آمده، منظور ما را درک کرده و به ترتیب شیر خوراکی و حیوان شیر را برای ما نمایش می دهد. این الگوریتم همچنین براساس معنا نیز اقدام به جستجو کرده و مطالب پیشنهادی را نیز ارائه می دهد. شما با جستجوی عبارت "درمان شانه" خواهید دید که گوگل مطالب "درمان گرفتگی شانه"،"ورزش هایی برای گرفتگی عضلات" و ... را نمایش می دهد و تشخیص می دهد که منظور شما از شانه، شانه ی مو و شانه تخم مرغ نیست.

پیش تر گفتیم که هدف اصلی و کلی الگوریتم های گوگل،جلب رضایت کاربران می باشد. هدف  مرغ مگس خوار نیز بیشتر روی جلب رضایت کاربر است و نه رتبه بندی سایت ها.

 

الگوریتم گورخر

تمرکز این الگوریتم برروی سایت های فروشگاهی و به طور کلی سایت هایی که محصولی برای فروش دارند می باشد. با ورود وب سایت ها، کسب و کارهای اینترنتی نیز رونق گرفت و نیاز بود تا امنیت خرید برای کاربران فراهم گردد و از کلاهبرداری های اینترنتی جلوگیری شود. گوگل با ارائه این الگوریتم (مانند خط های سیاه و سفید گورخر که حشرات را دور می کند) باعث دور نگه داشتن سایت های کلاهبردار از کاربران و ایجاد امنیت برای آن ها شده است. بیشترین تمرکز این الگوریتم برروی ویژگی های سایت مانند ریسپانسیو، راحتی و کم بودن مراحل خرید، وجود قیمت روی محصول، وجود بارکد روی محصول، وجود آدرس و شماره تماس جهت پشتیبانی و ... می باشد.

 

 

الگوریتم کبوتر

گوگل اقدام به طراحی الگوریتمی به نام الگوریتم کبوتر نمود که در این الگوریتم کاربر با سرچ مکانی در گوگل، نزدیک ترین مکان ها را به کاربر نمایش می دهد. نام گذاری این الگوریتم بر این اساس است که کبوتر فقط به جاهایی می رود که قبلا رفته و آن مکان هارا می شناسد و اصولا خیلی دورتراز این مکان ها سفر نمی کند. الگوریتم کبوتر نیز بر همین اساس رفتار می کند. به همین دلیل ممکن است نتایج جستجوی دو نفر که در نقاط دوری از هم قرار دارند، متفاوت باشد.

 

سئو چیست؟

 

مفهوم سئو

سئو(SEO) که مخفف Search Engine Optimization شامل به کار بردن یک سری تکنیک ها و عملکردها برروی سایت ها برای بهینه سازی و افزایش رتبه سایت و در نهایت بهینه سازی موتور جستجو، می باشد.

درواقع به هر نوع فعالیتی که به طور مستقیم روی بازدید و رتبه سایت تاثیربگذارد سئو گفته می شود که در نهایت موجب بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو نظیر گوگل، یاهو، بینگ و ... می شود.

انجام سئوی سایت نیازمند دانش و تخصص خاصی است که در این زمینه سئوکاران با به کارگیری الگوریتم ها و تکنیک هایی اقدام به بهینه سازی سایت ها می کنند. فرایند سئو باید به صورت مداوم و به مرور زمان برروی سایت صورت بگیرد و چنین نیست یک بار تکنیک ها اجرا شود و رتبه سایت افزایش یابد.

 

چرا سئو مهم است؟

تا چند سال پیش وقتی تکنولوژی هنوز پیشرفت نکرده بود، صاحبان وب سایت ها فقط با به کاربردن کلمات کلیدی در سایتشان، بهترین نتایج موتورهای گوگل را کسب می کردند. اما با بیشتر شدن وب سایت ها و افزایش کسب و کار اینترنتی، معیارهای گوگل نیز برای رتبه بندی سایت ها افزایش یافت. به همین دلیل نیاز بود تا سئوکاران نیز دانش و تخصص خود را در این زمینه افزایش دهند.

سئو برای کسانی که محصول یا خدماتی برای فروش و ارائه دارند، بسیار مهم است زیرا بیشتر از طریق موتورهای جستجو است که می توانند محصولات خود را به کاربران معرفی کنند. کاربران وقتی برای خرید محصولی نام آن را سرچ می کنند، معمولا از همان صفحه اول جستجو سایتی را انتخاب می کنند و خرید خود را انجام می دهند و کمتر پیش می آید که به صفحات بعدی مراجعه کنند. درنتیجه می توان گفت سایت هایی در این زمینه موفق هستند که با انجام سئوی حرفه ای توانسته اند بهترین نتایج موتورهای جستجو را از آن خود کنند.

به طور کلی اهداف یک سئوکار از سئوی سایت شامل موارد زیر است:

 • افزایش رتبه سایت
 • افزایش بازدید سایت
 • افزایش ترافیک سایت
 • تبلیغات و برندسازی
 • کسب بهترین نتایج موتورهای جستجو
 • افزایش بازاریابی و فروش محصولات

انواع سئو:

سئو به دو دسته کلی سئوی درون صفحه و سئو برون صفحه تقسیم بندی می شود.

سئوی درون صفحه(On Page Seo)

این سئو شامل تکنیک هایی است که برروی سایت و و به منظور بهینه سازی سایت برروی تگ ها، کدها، کلمات کلیدی و محتوای سایت صورت می گیرد. سئوی داخلی را فقط سئوکاران و افراد متخصص انجام می دهند. بیشتر بهینه سازی ها در سئوی داخلی رخ می دهد پس مهم است که شما سئوی داخلی سایت را به افراد متخصص بسپارید تا این کاررا به نحو احسنت انجام دهند.

سئوی برون صفحه(Off Page Seo)

این سئو شامل تکنیک هایی است که خارج از سایت صورت می گیرد و به طور غیرمستقیم برروی بهینه سازی سایت تاثیر می گذارد. از جمله این تکنیک ها می توان به بکلینک سازی، تبلیغات در شبکه های اجتماعی، راه اندازی کمپین و ... اشاره کرد که در نهایت کاربر را به سمت سایت هدایت کند. این سئو را علاوه بر سئوکار، مدیر سایت نیز می تواند انجام دهد.

 

سئو و تکنیک های آن:

سئوی کلاه سفید(White Hate Seo)

سئوی کلاه سفید، از تکنیک ها و معیارهایی که از سوی گوگل تعیین شده است، به درستی استفاده می کند و بر اساس قوانین تعیین شده اقدام به بهینه سازی سایت می کند.تمرکز سئوکاران برروی کیفیت تولید محتوا و نحوه ی تبلیغ این محتواها می باشد به طوری که این محتواها برروی رتبه سایت تاثیر داشته و بهترین نتیجه را در موتورهای جستجو کسب کنند.

 

سئوی کلاه سیاه(Black Hate Seo)

این سئو شامل تکنیک ها و عملکردهای غیرقانونی هستند که برروی الگوریتم های موتور جستجو صورت گرفته و با فریب این الگوریتم ها یک شبه رتبه گوگل سایت را بالا می برند تا سریعا به صفحه اول جستجو هدایت شوند. گوگل این گونه عملکرد ها را تایید نمی کند و به راحتی می تواند آن ها را تشخیص داده و سایت را جریمه یا مسدود کند.

 

 

 

بیشتربخوانید:

سئوی کلاه سفید

معرفی 8 تکنیک افزایش بازدید سایت

روش های افزایش سرعت سایت

دلایل طراحی مجدد سایت

سئوی کلاه سفید

مفهوم سئوی کلاه سفید چیست؟

احتمالا بارها واژه ی کلاه سفید به گوشتان خورده یا در سایت هایی این واژه را دیده باشید. سئوی کلاه سفید شامل یک سری از عملکرد ها و تکنیک هایی می باشد که متخصصان سئو برای بهینه سازی سایت ها از آن ها استفاده می کنند. این تکنیک ها بر اساس اصول و قوانینی طراحی شده اند که شامل معیارهای گوگل برای رتبه بندی و موتور های جستجو می باشند. به همین منظور به مجموعه این عملکردها سئوی کلاه سفید می گویند.

تمرکز سئوکاران برروی کیفیت تولید محتوا و نحوه ی تبلیغ این محتواها می باشد به طوری که این محتواها برروی رتبه سایت تاثیر داشته و بهترین نتیجه را در موتورهای جستجو کسب کنند.

 

معرفی تاکتیک های کلاه سفید

همانطور که قبلا اشاره شد، تمرکز اصلی سئوی کلاه سفید برروی محتوای سایت می باشد و اعمال تاکتیک ها نیز بیشتر برروی همین محتوا می باشند. تاکتیک ها و عملکردهای کلاه سفید شامل موارد زیر است:

 • کیفیت محتوا
 • استفاده از کلمات کلیدی
 • استفاده از لینک های داخلی و خارجی
 • استفاده از تگ ها و متاتگ ها در سورس کد

 

کیفیت محتوا:

برای سایت، صفحات مقالات و اخبار طراحی کنید و از طریق این صفحات محتوای خوب و مفید و مرتبط با موضوع سایت و فعالیتتان بارگذاری نمایید. محتوای خوب و مفید که باعث جذب کاربر و ماندگاری او در سایت شود، از عوامل افزایش رنکینگ سایت می باشد. به همین منظور تولید محتوای خوب همیشه مورد توجه سئو کاران بوده و هست.

رعایت اصول تولید محتوا:

رعایت اصول مقاله نویسی مبحثی است که هم از جانب سئوکار و از جانب مدیر سایت باید رعایت شود.تصور بیشتر صاحبان وب این است کاربران به دنبال مطالب کوتاه برای خواندن هستند و مطالبی که در سایت می گذارند باید کوتاه و مختصر باشد تا کاربران از مطالعه آن خسته نشوند. برخلاف تصور، مطالب بیشتر از 1000 کلمه جایگاه بهتری درنتایج جستجوی گوگل کسب می کنند. پس بهتر است مطالبی که بارگذاری می کنید کامل و بدون کم و کاستی و همچنین مطالب به روز شده و مفید باشند.

بهتر است در نوشتن مقالات پاراگراف بندی را رعایت کنید تا کاربر از خواندن مطالب پشت سر هم و به صورت فشرده خسته نشود. و البته دقت شود که تعداد خطوط هر پاراگراف خیلی زیاد نباشد. سعی کنید بعد از چند پاراگراف از تیترهای جدید با بولد ها و سایزهای مختلف استفاده نمایید تا برای کاربر جذاب باشد. به طور کلی یکنواختی در متن کاربر را خسته و بی حوصله می کند.

ابتدای هر تیتر یا آخر هر پاراگراف از یک تصویر مرتبط به متن استفاده کنید تا چشم کاربران از تماشای حجم زیاد متن ها خسته نشود و علاوه بر افزایش دادن میزان آگاهی و انتقال مطلب، کاربر را مشتاق کنید تا ادامه مطالب را بخواند.

همچنین برای انتقال مطالب و تنوع در مقالات از ویدئو ها استفاده نمایید. بارگذاری ویدئو با مدت زمان نسبتا زیاد، باعث ماندگاری بیشتر کاربر در سایت می شود. آپلود ویدئو در سایت یکی از معیارهای رتبه بندی گوگل نیز می باشد. در واقع با این کار گوگل می فهمد شما در راستای بهبود مطالب سایت خود و انتقال اطلاعات به کاربر تلاش کرده اید و همین امر سبب بهبود رتبه سایت می گردد. اما نکته حائز اهمیت این است که برخی کاربران ترجیه می دهند ویدئو را دانلود کرده و سر فرصت آن را تماشا کنند. توصیه می شود ویدئو را به صورت آنلاین و غیر قابل دانلود آپلود کنید تا ماندگاری کاربر در سایت زیاد شود و میزان بازدید سایت افزایش یابد.

برخی از کاربران در اینترنت به دنبال مقالات در قالب وورد و پی دی اف می باشند. بهتر است مقالات را در قالب وورد و پی دی اف نیز در سایت آپلود کنید و امکان دانلود آن را به کاربران بدهید. کاربران با دانلود این مقالات میزان بازدید سایت شما را افزایش می دهند.

 

 

استفاده از کلمات کلیدی:

یک سئوکار کلاه سفید کلماتی را فکر می کند کاربر از طریق آن وارد سایت می شود را لیست کرده و در بخش های مختلف مقاله و محتوا استفاده می کند. در واقع کاربر با سرچ همین کلمات است که به دنبال اطلاعات و نیازهای خود در اینترنت می رود. سئوکاران در این حوزه به شناخت کلمات کلیدی محتوا و مترادف ها و متضادهای آن ها می پردازند و با به کاربردن آن ها در محتوا اقدام به بهبود سازی سایت می کنند. همچنین چگالی و تراکم کلمات کلیدی در محتوا رانیز در نظر دارند.

 در واقع ازطریق همین کلمات کلیدی است که موتورهای جستجو سایت شما را پیدا و به کاربر معرفی می کنند. در این میان شرکت های سئوکار نظیر MOZ هستند که در حال شناخت و بهبود کلمات کلیدی از لحاظ ترادف و تضاد کلمات و حتی کنایه هایی که استفاده می شود، می باشند و به دنبال این هستند که کاربر هر چیزی که سرچ می کند( حتی اگر اشتباه تایپ کرده باشد) معنا و مفهوم آن را بفهمند و سایت های مرتبط با آن سرچ را معرفی کنند.

 

استفاده از لینک های داخلی و خارجی:

سئوی کلاه سفید با استفاده از کلمات کلیدی، لینک های داخلی و خارجی در سایت ایجاد می کند. لینک داخلی به این معناست که کاربر در سایت از صفحه ای به صفحه ی دیگر هدایت می شود و از کاربر دعوت می شود تا مطالب مرتبط با آن مطلب را نیز مطالعه کند. سئوکار از این طریق کاربر را در سایت می چرخاند و باعث ماندگاری طولانی تر کاربر می گردد. اگر سئوکار به صفحه ای با غیر از کلمه کلیدی لینک بدهد در واقع به گوگل اعلام می کند که می خواهد آن صفحه با آن کلمه هم رتبه بگیرد.

لینک های خارجی (بکلینگ) نیز به این معنا هستند که کاربران از دیگر سایت ها از طریق لینک ها به سایت شما هدایت شوند و برعکس، از سایت خود به دیگر سایت ها لینک بدهید. هردوی این روش ها، در بهبود سئوی سایت کمک می کنند. لینک های خارجی که به عنوان تبلیغات نیز از آن ها استفاده می شود، در سئوی سایت و میزان بازدیدکننده نقش موثری دارد. سئوکاران همچنین از شبکه های اجتماعی نیز برای بکلینگ استفاده می کنند و گاهی اوقات خلاصه ای از مطالب موجود در سایت را در شبکه های اجتماعی نشر می دهند تا کاربر مشتاق شده و به سایت مراجعه کند.

 

استفاده از تگ ها و متاتگ ها در سورس کد:

سئوکاران در سورس کد سایت با تگ های Header  و Title و ... اقدام به بهینه سازی سایت می کنند. در سورس کد باید از تگ های Header شامل h1 و h2 و... در پاراگراف ها و سرتیتر ها به درستی استفاده شود. البته اگر سایت با وورد پرس نوشته شده باشد، خود وورد پرس این کار را انجام میدهد. باید سعی شود از تگ Title هر جا که لازم است استفاده شود. همچنین تگ توضیحات و تگ مربوط به عنوان و Alt تصاویر نیز باید به درستی تکمیل گردد. رعایت همه ی تگ های موجود در برنامه، سایت شما را به موتورهای جستجو معرفی می کند.

سئوی کلاه سفید برای موبایل:

امروزه بیش از 60 درصد از کاربران وب سایت ها، از طریق موبایل وارد سایت ها می شوند. بنابراین سئوکاران اقدام به ریسپانسیو کردن و طراحی سایت در قالب موبایل می کنند. سایت هایی که رسپانسیو نشده اند به دلیل کمبود بازدید کننده، رتبه خوبی در گوگل و موتورهای جستجو کسب نمی کنند و حتی ممکن است روی رتبه فعلی سایت تاثیر منفی بگذارد.

 

 

 

 

CDN چیست؟

شبکه توزیع محتوا یا CDN چیست؟ چرا باید از CDN استفاده کنیم؟

در مقالات افزایش سرعت سایت، از شبکه های CDN به عنوان یکی از معیارهای مهم افزایش سرعت سایت نام برده شده است. CDN که مخفف عبارت Content Delivery Network می باشد، در واقع شبکه های عظیمی از سرورهای به هم پیوسته هستند که در نقاط مختلف جهان و در کشورهای مختلف با طول جغرافیایی مشخصی مستقر شده اند. عملکرد و هدف این سرورها تحویل محتوا به کاربران با کیفیت و حداکثر سرعت ممکن می باشد.

در حالت عادی وقتی بازدیدکننده درخواست دریافت اطلاعات می دهد، این درخواست به سرور اصلی یا مبدا که سایت در آن قراردارد، ارسال می شود. سرور مبدا ممکن است فاصله بسیار زیادی با کاربر داشته باشد که همین امر موجب افت سرعت در دریافت و ارسال اطلاعات می گردد.

هنگامی که شما از سرور CDN استفاده می کنید، این سرورها محتوای سایت شما را از سرور اصلی دریافت می کنند و اطلاعات به صورت کش شده در نقاط مختلف دنیا روی این سرورها قرار می گیرند. این شبکه بر اساس موقعیت جغرافیایی بازدیدکننده اطلاعات و داده ها را از نزدیک ترین CDN موجود، به کاربر تحویل می دهد به همین دلیل سرعت لود صفحات برای کاربر افزایش می یابد. با شبکه ی توزیع محتوا دیگر نیازی نیست به سرور اصلی که در نقطه ی دورتری قراردارد درخواست ارسال شود. به طور مثال اگر شما صفحه گوگل و یک صفحه داخلی را باز کنید، خواهید دید که این دو صفحه با سرعت یکسانی لود می شوند و در برخی موارد گوگل با سرعت بیشتری باز می شود. این به این دلیل است که گوگل از شبکه های توزیع محتوا استفاده می کند.

در واقع می توان گفت هدف اصلی شبکه توزیع محتوا از بین بردن طول جغرافیایی کاربر و سرور اصلی و کم کردن تعداد گره های موجود در شبکه اینترنت و تبادل اطلاعات می باشد تا اطلاعات در کمترین زمان ممکن در دسترس کاربر قرار بگیرد. در نتیجه لود شدن سرعت سایت به بیشترین میزان ممکن خواهد رسید. در واقع هر چقدر سرور CDN به کاربر نزدیک تر باشد صفحه سایت زود تر لود میشود. البته در کنار شبکه های CDN موارد دیگری نیز در افزایش سرعت سایت موثر هستند که شما می توانید برای اطلاعات بیشتر به مقاله " روش های افزایش سرعت سایت" مراجعه نمایید. در تصاویر زیر، تصویر سمت راست سیستم های در حال استفاده از CDN را نشان می دهد و تصویر سمت چپ سیستم هایی هستند که از سرور اصلی اطلاعات دریافت می کنند.

 

 

CDN را چه کسانی باید استفاده کنند؟

اگر مخاطبان و کاربران سایت در سطح جهانی باشند و کاربران چندین کشور از آن سایت بازدید می کنند، ادمین برای ارائه سرویس دهی بهتر باید از CDNاستفاده نماید. معمولا سایت های داخلی به دلیل طول جغرافیایی محدود، نیازی به استفاده از CDN ندارند.

 CDN را همه ی سایت ها می توانند استفاده کنند اما اغلب مورد توجه سایت هایی قرارگرفته است که ترافیک بالایی دارند و سرعت لود صفحات برایشان مهم است چرا که همین سرعت در جذب کاربر و تجارت شان بسیار حائز اهمیت است. گاهی اوقات به دلیل زیاد بودن میزان ترافیک، در نمایش سایت اختلال ایجاد می شود. شبکه توزیع محتوا میزان ترافیک در سرور اصلی را تا کمترین میزان ممکن کاهش می دهد و محتوا را بین سرورها توزیع می کند که این امر موجب جلوگیری از اختلال در نمایش سایت می گردد.

 

CDN چه فرمت هایی را قبول می کند؟

ممکن است برایتان سوال پیش بیاید که آیا CDN محدودیتی در نوع داده ها دارد یا خیر؟

اگر سایتتان از نوع ووردپرس باشد، همه ی محتویات مورد نظر را می توان جابه جا کرد و مورد میزبانی  CDN قرارداد. سرویس های CDN تصاویر، ویدئوها و فایل های صوتی را با انواع فرمت ها ذخیره می کنند. همچنین  از انواع فونت های وب، جاوااسکریپت و استایل شیت پشتیبانی می کند.

 

مزایای استفاده از CDN:

افزایش سرعت بارگذاری: همانطور که قبلا گفته شد، با استفاده از CDN اطلاعات درخواست شده از سوی کاربر از نزدیک ترین سرور موجود فراخوانی می شود که این عملکرد طول جغرافیایی و زمان فراخوانی از سرور اصلی را کاهش می دهد. به همین دلیل سرعت دریافت اطلاعات افزایش یافته و در نتیجه سرعت لود صفحات سایت نیز افزایش می یابد.

بهینه سازی در موتور جستجو: برای بسیاری از کاربران زمان مهم می باشد و مایلند در کمترین زمان ممکن به اطلاعات مورد نظر دسترسی داشته باشند. به همین دلیل صبر کردن برای لود صفحات، نارضایتی را برای آن ها به همراه می آورد. نارضایتی از سایت به معنی ترک سایت و عدم برگشت آن ها می باشد. با افزایش سرعت سایت، به تعداد کاربران ثابت و غیر ثابت افزوده می شود. افزایش تعداد کاربر و بازدید کننده باعث می شود گوگل رتبه خوبی به سایت داده و این منجربه بهینه سازی در نتایج گوگل می گردد. همچنین سرعت سایت یکی از معیار های مهم گوگل برای رتبه بندی می باشد.

امنیت: بیشتر ارتباطات و تبادل اطلاعات در CDN به صورت محافظت شده انجام می شوند. این سرور ها با استفاده از Firewall قدرتمندی که دارند امنیت سایت را تامین می کنند. این دیوار آتش حمله هایی که به سایت می شود را تشخیص داده و آن ها را نابود می کند. برخی از CDN ها از گواهی های SSL نیز برای امنیت ارتباط بین کاربر و سرور استفاده می کنند. بعد از مزیت افزایش سرعت، امنیت بهترین مزیت CDN ها می باشد.

کاهش هزینه ها: به دلیل استفاده چندین کاربر به صورت همزمان و به صورت اشتراکی از این سرورها، هزینه های استفاده از سرور بسیار کاهش می یابد و صاحبان وب نیازی نیست یک سرور و هاست اختصاصی با هزینه زیادی را خریداری کنند. همچنین با استفاده از CDN هزینه های مربوط به تامین زیرساخت های سخت افزاری نیز کاهش می یابد. استفاده از CDN در افزایش پهنای باند نیز موثر می باشد.

همیشه آنلاین: درخواست هایی که از سوی کاربران به یک وب ارسال می شوند، با استفاده از CDN  از نزدیک ترین سرور فراخوانی می گردند. اگر نزدیک ترین سرور در دسترس نباشد، درخواست ها به طور خودکار از سرور بعدی فراخوانی می شوند. این مزیت باعث می شود سایت همیشه آنلاین بوده و ادمین اطمینان پیدا می کند که اطلاعات همیشه در دسترس کاربران قرار می گیرد.

 

راهنمای انتخاب CDN مناسب

اگر مخاطبان و کاربران شما در محدوده جغرافیایی پراکنده ای هستند، توصیه می شود به فکر خرید یک سرور CDN باشید. CDN ها انواع مختلفی دارند که ممکن است به صورت اختصاصی یا اشتراکی مورد استفاده قرارگیرند. سرورهای اختصاصی که صرفا برای یک کشور یا یک شرکت خاص در دسترس است. مانند CDN گوگل که فقط در اختیار این شرکت قرار گرفته است. سرورهای اشتراکی نیز سرورهایی هستند که چندین شرکت و سازمان برای توزیع محتوا از آن ها استفاده می کنند.

قبل از هرچیز برای انتخاب یک CDN باید معیار اصلی و هدف اصلی آن را که محدوده جغرافیایی می باشد رادر نظر گرفت. شما هدفتان از خرید CDN این است که فاصله جغرافیایی سرور و کاربر را به حداقل میزان ممکن برسانید تا محتوا در کمترین زمان ممکن به دست کاربران برسد. حال اگرشما بهترین CDN را که از هر لحاظ مناسب است انتخاب نمایید و از محدوده جغرافیایی کاربران سایت دور باشد، تلاشتان برای خرید آن CDN بیهوده بوده است و کاربرانی که در محدوده دورتری قراردارند محتوای سایت را با سرعت کمی دریافت خواهند کرد. پس سعی کنید نزدیک ترین آن را انتخاب نمایید و بعد به سراغ معیارهای بعدی بروید.

مهم ترین هدف شبکه های توزیع محتوا، افزایش سرعت در لود صفحات می باشد. شما باید بدانید که سروری که در اختیارتان گذاشته می شود با چه سرعتی اطلاعات را به سرور کاربر انتقال می دهد. در نتیجه باید سروری را انتخاب کنید که با بیشترین سرعت ممکن اطلاعات را در دسترس کاربر قرار دهد.

شبکه توزیع محتواباید از هرگونه حمله های سایبری و هکر ها به اطلاعات شما در سرور خود جلوگیری کند و امنیت سایت شما را تامین نماید.

ارائه خدمات پشتیبانی در همه شرکت ها و ارگان ها همیشه دغدغه مشتریان بوده است. شما نیز باید CDN را  انتخاب نمایید که علاوه بر داشتن ویژگی های بالا، در صورت بروز هرگونه مشکل سریع آن مشکل را برطرف نماید. اطمینان داشته باشید که در صورت بروز هرگونه خطا  اپراتورهای خدمات پشتیبانی بتوانند سریع آن را رفع کنند تا باعث ایجاد نارضایتی در کاربران نشود.

سایت ها باید به صورت 24 ساعته و شبانه روز آماده ارائه خدمات باشند از این رو در شبکه های توزیع محتوا همیشه باید یک اپراتور آنلاین وجود داشته باشد تا مطالب ارسالی از سوی مدیر سایت را به روز کند و به مسائل و مشکلات به وجود آمده رسیدگی کند و همچنین محتوا را با بهترین کیفیت در اختیار کاربر قرار دهد.

با در نظر گرفتن معیارهای بالا یک CDN باکیفیت برای خود خریداری کنید البته این نکته را باید خاطرنشان کرد که استفاده از یک CDN کم کیفیت بهتر از استفاده نکردن از آن می باشد زیرا در رتبه سایت بسیار تاثیرگذار است. 

نصب و راه اندازی این گونه شبکه ها بسیار راحت است. مشهورترین شبکه های توزیع محتوا را می توان به CDNکلود فلر و آمازون اشاره کرد. اگر به فکر افزایش سرعت و رتبه بندی سایت و در نهایت جذب و رضایتمندی کاربر و مشتری خود هستید بهتر است همین امروز اقدام به خرید یک CDN با کیفیت نمایید.

 

 

بیشتر بخوانید:

روش های افزایش سرعت سایت

معرفی 8 تکنیک افزایش بازدید سایت