راه کارهای ایجاد امنیت در سایت

امنیت در سایت ها چیست؟ و چرا باید سایت را ایمن کنیم؟

امنیت در سایت ها و جلوگیری از ورود هکر ها به دیتابیس همواره یکی از دغدغه های اصلی و مهم صاحبین وب سایت ها بوده و هست. برای بسیاری از سازمان ها و شرکت ها مهم است که اطلاعاتشان محرمانه بمانند و به دست افراد سودجو نیفتند. همچنین سازمان هایی نظیر دانشگاه ها، بانک ها و مراکز دولتی باید به هر نحو ممکن اطلاعات شخصی کاربران خود را محرمانه نگه دارند و امکان دسترسی افراد و هکر ها را به این اطلاعات از بین ببرند.

 

حفظ حریم خصوصی کاربران

هر شرکت یا سازمانی که سایتی حرفه ای داشته باشد، اطلاعات کاربران و کارمندان خاص خود را برای ارائه خدمات بهتر، در سایت یا پورتال بایگانی می کند تا کاربران نیز امکان دسترسی به این اطلاعات را داشته باشند. برای کاربران مهم است که اطلاعات شخصی شان محرمانه باقی بمانند و کسی به حساب های شان دسترسی نداشته باشد. در نتیجه مهم ترین معیار یک فرد حفظ حریم خصوصی و حفظ امنیت وی می باشد که صاحبین وبسایت ها و پورتال ها وظیفه ایجاد این امر مهم را برعهده دارند.

با شناخت راه کار های امنیت وب، ورود هکرها و افراد سودجو به سایت را از بین ببرید. شناخت این راه کارها هم برای برنامه نویس و هم صاحب وبسایت مهم و ضروری می باشد. اما بهتر است صاحبین وبسایت ها برای تامین امنیت سایت، آن را به فرد یا تیم متخصص بسپارند. در این مقاله هدف، معرفی راه کارهایی برای افزایش بیشتر امنیت سایت و سرور، می باشد.

 

انتخاب هاست معتبر:

انتخاب هاست مناسب برای سایت یکی از معیارهای مهم امنیت می باشد. در واقع می توان گفت اغلب هک ها و نفوذها از طریق هاست صورت می گیرد در نتیجه شما هرچقدر مسائل امنیتی را در سایت رعایت کرده باشید و هاست مناسبی نداشته باشید، زحمتتان بیهوده بوده و باید منتظر ورود هکر ها باشید! مدیر هاست یا سرور، مسئولیت حفظ حریم خصوصی کاربران را برعهده دارد و بک آپ گیری منظم از داده ها یکی از مهم ترین خدمات هاستینگ می باشد. امروزه شما ممکن است در خرید هاست انتخاب های زیادی داشته باشید پس با در نظر گرفتن معیارهایتان، بیشترین دقت را در انتخاب هاست داشته باشید.

 

 

کلمه عبورقوی:

آیا پسووردتان ترکیبی از اعداد می باشد؟ یا تاریخ تولد و شماره موبایلتان است؟ اگر این گونه است هرچه سریع تر اقدام به تغییر پسوورد خود نمایید.کم توجهی و دست کم گرفتن کلمه عبور می تواند تهدید بزرگی برای سایت شما باشد. معمولا طراحان وب طول پسووردها را از 6 تا 12 کاراکتر در نظر می گیرند. بهتر است پسوورد را به بیشترین طول ممکن در نظر بگیرید. ترکیبی از کلمات و حروف و سمبل ها رادر نظر بگیرید، از حروف لاتین به صورت کوچک و بزرگ استفاده کنید، از یک کاراکتر بیشتر از 2 بار استفاده نکنید.

هکر ها هوشمندانه تر از آنچه که شما فکر می کنید عمل می کنند، آن ها با درنظر گرفتن رمز عبورتان در سایت های کم اهمیت، حدس می زنند که شما ممکن است از چه کاراکترهایی استفاده کنید. پس بهتر است رمز عبور را ثابت و تکراری انتخاب نکنید و کمی خلاقانه تر عمل کنید.

 

انواع حفره های امنیتی:

حفره های سیستمی: ممکن است هنگام ورود و لاگین شدن در سایت، ویروس ها و تروجان هایی در سیستم موجود باشند که از صفحه مانیتور شما تصویربرداری کنند یا ورود اطلاعات کیبورد را در دست بگیرند! از این طریق هکرها به راحتی پسوورد شما را به دست می آورند و سایت شما با وجود هاست حرفه ای، به راحتی هک می شود. این یکی از مرسوم ترین و راحت ترین روش های هک است. برای جلوگیری از این اتفاق باید یک آنتی ویروس قوی روی سیستم نصب و سیستم عاری از هرگونه ویروس و بد افزار باشد. همچنین ایمیل های ناشناس و مشکوک را باز نکنید( هکرها ویروس ها را ازطریق عکس یا فایل متنی انتقال می دهند) و فایل های مورد نظر خود را از سایت های معتبر دانلود کنید.

حفره های سرور(هاست): معمولا هاست ها به دو صورت اشتراکی و اختصاصی ارائه می شوند. اگر امنیت وب سایت شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است بهتر است از سرور اختصاصی استفاده کنید. سرورهای اشتراکی به دلیل آن که چند سایت روی یک سرور هستند امنیت کم تری دارند. هکر ها از طریق سایت های کم اهمیت تر در آن سرور می توانند وارد سرور شما شده و به راحتی به اطلاعات دیتابیس شما دسترسی پیدا کنند. سرور های اختصاصی اگرچه هزینه بیشتری دارند اما امنیت سایت را تامین می کنند. البته این حفره ها در سرورهای اختصاصی نیز ممکن است وجود داشته باشند که در این صورت باید اطمینان حاصل کنید مدیر سرور، به امنیت سایت شما توجه ویژه داشته و دسترسی ها را محدود کرده باشد.

حفره های شبکه: برخی نکات امنیتی وجود دارند که رعایت کردن این نکات هم از سوی کاربر و هم از سوی مدیر واجب است. فیلد رمزعبور را برای کاربر طوری طراحی کنید که از رمز عبور قوی استفاده کند. به کاربران مهمان اجازه دانلود فایل ندهید. به کاربرانی که نیازی نیست، سطح دسترسی مدیر را ندهید.  اگر نقش ادمین به برخی کاربران خود داده اید اطمینان حاصل شوید که نکات امنیتی را رعایت کنند. به طور مثال آنتی ویروس قوی روی سیستم نصب کرده باشند، از سیستم های کافی نت ها برای ورود استفاده نکنند. همچنین ازFirewall  برای امنیت شبکه و سایر کاربران استفاده کنید.

 

پروتکل امن HTTPs:

این پروتکل اجازه دسترسی هکرها به فعالیت و اطلاعاتی که مدیر یا کاربر سایت به اشتراک می گذارند را از بین می برد. با وجود این پروتکل، وقتی کاربر اطلاعات شخصی(شامل شماره کارت بانکی، رمز کارت، شماره پرسنلی، شماره ملی و...) خود را وارد سایت می کند، این اطمینان را دارد که توسط شخصی دیگر یا هکر رویت نمی شود.

بهتر است برای سرور خود از سرویس SFTP استفاده کنید. این سرویس وقتی شما اطلاعاتتان را وارد می کنید، قبل از ارسال به شبکه، آن ها را رمزگذاری می کند تا این اطلاعات به طور واضح در شبکه ارسال نشود و قابل شناسایی نباشد.

 

 

استفاده ازپلاگین مطمئن:

برخی از هکر ها اقدام به آلوده کردن کدهای یک پلاگین کرده و آن را با قیمت ارزانی به برنامه نویس می فروشند. این هکر ها از طریق ربات هایی ک در این کدها جایگذاری می کنند، اقدام به سرقت اطلاعات سایت خواهند کرد. بهتر است قالب ها و پلاگین های مورد نظر خود را از منابع معتبر آن ها تهیه کنید.

 

 

بیشتر بخوانید:

روش های افزایش سرعت سایت

معرفی 8 تکنیک افزایش بازدید سایت

تاثیرات رقص گوگل بر روی وبسایت ها

گواهینامه SSL چیست؟

The Difference Between Native & Hybrid App

.In this article, we are going to introduce native and hybrid programs and their differences

 

روش های افزایش سرعت سایت

یکی از عوامل موفقیت یک سایت سرعت بالای لود متون، تصاویر و قالب ها می باشد. این سرعت لود شدن در رتبه بندی گوگل، رضایت کاربران، میزان بازدید و در نهایت میزان فروش محصولات بسیار تاثیرگزار خواهد بود. در نتیجه می توان گفت سرعت لود شدن سایت یکی از دغدغه های اصلی صاحبین سایت ها می باشد.

در سال 2010 گوگل اعلام کرد که سرعت سایت جزء 200معیار سنجش رتبه بندی سایت می باشد. طبق تحقیقات و مطالعات دانشمندان از سال 2000 تا سال 2016، میزان توجه و دقت انسان ها از 12 ثانیه به 7 ثانیه کاهش پیدا کرده است. براین اساس فرصت نگه داشتن کاربر برای لود شدن سایت نیز کم شده است.

طبق آمار اعلام شده از سوی گوگل وآمازون 1ثانیه تاخیر در بارگذاری صفحه باعث کاهش 7 درصدی بازدیدکنندگان و 16 درصد کاهش رضایت کاربران می شود.

ممکن است سرعت بارگذاری سایت شما بالا باشد اما ما معتقدیم همیشه راهی برای بهتر شدن وجود دارد. در این مقاله قصد داریم روش های موثر در افزایش سرعت سایت را معرفی کنیم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1- بهینه سازی تصاویر

اغلب سایت ها از تصاویر و عکس های مرتبط با محتوا استفاده می کنند، مخصوصا سایت هایی که محصولی برای فروش دارند، حجم عظیمی ازتصاویر را در سایت خود بارگذاری می کنند. این نکته را باید یادمان باشد که تصاویر بیشتر از 500 مگابایت سرعت لود سایت را پایین می آورند. بهتراست از تصاویر با اندازه و حجم پایین استفاده کنید تا سرعت سایت به کمترین میزان ممکن برسد. اما اکثر صاحبین سایت ها تمایل دارند که علاوه بر سرعت بالای سایت، تصاویر با کیفیت درج نمایند. برای این کار پس از ادیت عکس در فتوشاپ، می توانید سایز عکس را کم کرده و با فرمت Save as website ذخیره نمایید. بااین روش نگران کیفیت عکس خود نباشید. همچنین می توانید چند عکس مرتبط به هم را کنار هم و در یک عکس جایگذاری کنید تا حجم تصاویر کم شود.

 

2- کش کردن محتوا

صفحات وردپرس در هربار بازدید سایت پردازش شده و این فرایند در مواقعی که میزان بازدید زیاد باشد، موجب کند شدن عملکرد سایت می شود. با فعال کردن گزینه کش، وقتی کاربر وارد سایتی می شود، صفحات آن سایت در حافظه موقت(هارد دیسک) ذخیره می شوند. هنگامی که کاربر دفعه ی بعد وارد سایت شود، مرورگر سیستم بدون ارسال مجدد درخواست به سرور، HTTP را بارگذاری میکند. این عملکرد می تواند سرعت لود شدن سایت را دو الی پنج برابر افزایش دهد. شما می توانید با استفاده از افزونه های مدیریت کش مانند W3 TOTAL CATCHE و WP SUPER CACHE این عملکرد را برای صفحات خود فعال نمایید.

 

3- استفاده از سرویس های بارگذاری ویدئو

شما می توانید ویدئو های خود را در سایت با استفاده از HTML5 آپلود نمایید اما این نکته را فراموش نکنید که میزبانی از ویدئو پهنای باند زیادی می طلبد و علاوه بر پایین آمدن سرعت بارگذاری، هزینه های زیادی برای شما در برخواهد داشت. برای حل این مشکل شما می توانید ویدئو خود را در سایت هایی نظیر یوتیوب، آپارات و سایر سرویس های بارگذاری ویدئو به اشتراک بگذارید و با ایجاد لینک کاربر را به سمت ویدئو هدایت کنید.

4- حذف جداول و فیلدهای اضافی دیتابیس

با گذشت زمان از راه اندازی سایت، و با ویرایش اطلاعات و محتویات وبسایت، بسیاری از فیلدها و جداول دیتابیس خالی و بدون استفاده می مانند. شما می توانید با بهینه کردن دیتابیس این فضاهای خالی را ازبین ببرید. این امر در افزایش سرعت سایت موثر خواهد بود. شما می تواید با استفاده از افزونه WP-Sweep plugin اقدام به بهینه سازی دیتابیس و افزایش سرعت سایت خود نمایید.

 

5-استفاده از CDN

یکی دیگر از روش های افزایش سرعت سایت استفاده از سرور Content Delivery Network) CDN) می باشد. همانطور که از نام این سرور مشخص است، وظیفه توزیع محتوای مورد نظر شما به سرور کاربران سایت را برعهده دارد. این سرویس می تواند محتواهای شما را بسیار سریع تر در سایت بارگذاری کند و زمان بارگذاری صفحات را به کمترین میزان ممکن برساند. در حال حاضر در ایران هیچ شبکه ای سرور های CDN را ارائه نمی کند ولی از نمونه های خارجی آن مانند MaxCDN ، VPS.net و Amazon Cloudfront می توان استفاده کرد.

 

6- فشرده سازی فایل

محصولات شما ممکن است فایل هایی باشد که نیاز است کاربر آن ها را دانلود کند. حجم اغلب این فایل ها بیشتر از 500M و گاهی به چند گیگ میرسد. این امر سبب افت شدید سرعت لود سایت می شود. بهتر است قبل از بارگذاری این فایل ها، حجم آن ها را با استفاده از نرم افزار GZIP به کمترین میزان ممکن برسانید. با فشرده سازی فایل ها زمان دانلود را به 70 درصد کاهش می دهید.

 

7- انتخاب هاست مناسب

میزبانی یا هاست سایت شما یکی از مهم ترین عوامل تاثیرگذار در سرعت لود سایت شما می باشد. اگر کاربران شما ایرانی هستند سعی کنید از یک هاست داخلی استفاده کنید. وظیفه هاستینگ این است که باید تمامی منابع وب سایت را مدیریت کند پس بهتر است هاستی را انتخاب کنید که با وجود هزینه بالاتر، قابل اعتماد تر و حرفه ای تر باشد.

 

8- آنالیز از طریق سرویس Google page Speed

شما با استفاده از این سرویس می توانید سایت خود را به صورت آنلاین آنالیز کنید. این سرویس تمام آیتم های بالا را بررسی کرده و برای هرکدام از صفحات، موانعی را  که موجب افت سرعت سایتتان است، معرفی می کند و شما می توانید اقدام به رفع آن ها نمایید. این سرویس راهکارهایی برای افزایش سئوی سایت نیز در اختیارتان می گذارد. شما می توانید از سرویس هایی مانند GTMETRIX  و PAGE SPEED برای آنالیز سایت استفاده نمایید.

 

 

بیشتر بخوانید:

شبکه توزیع محتوا یا CDN چیست؟ چرا باید از CDN استفاده کنیم؟

معرفی 8 تکنیک افزایش بازدید سایت

یکی از نگرانی های دارندگان سایت ها بعد از راه اندازی سایت، میزان بازدید و رتبه سایت و همچنین نتایج جستجو در گوگل می باشد. میزان بازدید سایت یکی از معقوله های مهم و اساسی در مدیریت یک سایت می باشد که ادمین باید سعی در افزایش این میزان بازدید داشته باشد. چرا که میزان بازدید سایت در میزان رتبه و نتیجه گوگل تاثیر و در نهایت بر روی میزان فروش آن مجموعه نیز تاثیر خواهد داشت.

اگر شما نیز سایتی را راه اندازی نموده اید که به وسیله آن خدماتی ارائه می دهید یا محصولی برای فروش دارید، بهتر است هرچه سریع تر به فکر افزایش بازدید و ترافیک سایتتان باشد تا بتوانید از سایتتان بیشترین بازدهی را داشته باشید.

هرچقدر سایت شما عالی باشد و امکانات خوب با قالبی حرفه ای داشته باشید، تا نتوانید ترافیکی واقعی دریافت کنید بی فایده است و سودی برای شما نخواهد داشت.

بسیاری از مجموعه ها با داشتن سایتی حرفه ای، فروش آنلاینشان چنگی به دل نمی زند. لازمه ی حیات هر سایتی ایجاد ترافیک به صورت منظم و افزایش بازدید کاربران می باشد. در این مقاله قصد داریم راهکارهایی برای افزایش ترافیک و بازدید سایت ارائه نماییم تا شما با استفاده از این راه کارها بهترین بازدهی را از سایتتان داشته باشید.

 

1- نوشتن مقالات با موضوعات مفید و کاربردی

بارگذاری مقالات در قسمت بلاگ بهترین روش افزایش رتبه و بازدید سایت می باشد. سعی کنید مقالاتی تازه با موضوعات مفید و ترجیحا مرتبط با موضوع سایت و خدمات و محصولاتتان نشر دهید. این نکته را یادتان نرود که گوگل مقالات کپی پیست شده را تشخیص می دهد و همین امر سبب کاهش رتبه سایت می شود. پس سعی کنید مقالات را با استفاده از دانش و تجربه خودتان بنویسید. مقالاتی با موضوعاتی که برای کاربر جذاب و جالب باشد، باعث می شود کاربر چند ثانیه/ دقیقه بیشتر در سایت شما بماند و این مهم سبب افزایش بازدید سایت می شود.

 

2- لینک های داخلی و گردش در سایت

همان طور که قبلا گفته شد، نگه داشتن کاربر حتی برای چند ثانیه بیشتر در سایت بر افزایش رتبه و بازدید سایت تاثیر زیادی خواهد داشت. با ایجاد لینک ها در صفحات به بخش های مختلف، کاربر رادر سایت گردش دهید تا بیشتر در سایت بماند. البته باید دقت داشته باشد که این لینک ها باید به هم مرتبط باشند و خارج از خواسته و نیاز کاربر نباشند زیرا در غیر این صورت کاربر سردرگم شده و سریعا سایت را ترک میکند.

 

3- استفاده از کلمات کلیدی

کلمات کلیدی اصطلاحاتی هستند که به وسیله آن ها کاربر می تواند به محتوای مورد نظر دسترسی پیدا کند. همچنین ربات های خزنده ی گوگل از طریق همین کلمات کلیدی سایت شما را به کاربران معرفی می کنند. شما باید کلماتی را که مرتبط با سایت می باشد را لیست کنید و این کلمات را در بخش های مختلف سایت استفاده کنید. کلماتی که احتمال می دهید کاربر با آن ها موضوع مورد نظر را در گوگل جستجو می کند. سعی کنید از این کلمات کلیدی هنگام مقاله نوشتن نیز کمک بگیرید. در هنگام استفاده از کلمات کلیدی مواظب باشید گرفتار رقص گوگل نشوید!

می توانید مقاله مربوط به رقص گوگل را در اینجا مطالعه کنید.

 

 

4- ویدئو و انیمیشن در سایت

استفاده از انیمیشن یا گیف در سایت ها به دلیل القای حس کنجکاوی و فرح بخشی باعث درگیر کردن بصری کاربر می شود. انیمیشن ها تصاویر متحرک یا ویدئو های کوتاهی هستند که برای آموزش، طنز، تبلیغات و ... مورد استفاده قرار می گیرند. در بعضی مواقع کاربر به دلیل خستگی یا کمبود وقت ترجیح می دهد برای رسیدن به محتوای مورد نظر به سراغ ویدئو ها برود. وجود ویدئوها در بخش آموزش یا اخبار باعث جذب کاربر و ماندگاری آن در سایت می شود. بهتر است برای ویدئوهای طولانی آن ها را به چند بخش تقسیم کنیم تا کاربرانی که وقت کافی ندارند بتوانند برنامه ریزی داشته باشند تا در زمان های مختلف بخش ها را دنبال کنند.

 

 

5- سرعت سایت را زیاد کنید

فرض کنید کاربری برای خواندن مقاله یا خرید محصول می خواهد وارد سایت شما بشود. با وارد کردن آدرس سایت، سایت شروع به لود شدن می کند. این لود شدن 10 ثانیه طول می کشد، در برخی موارد 20 ثانیه! عملکرد کاربر در این موارد چیست؟ آیا صبر می کند تا سایت لود شود؟ خیر کاربر به سرعت صفحه را می بندد و سراغ سایت رقیب شما می رود. به همین دلیل سرعت لود شدن صفحات سایت بسیار مهم می باشد.

اگر می خواهید کاربران خود را از دست ندهید بهتر است هرچه سریع تر به فکر افزایش سرعت بارگذاری صفحات سایتتان باشید. شما می توانید مقاله روش های افزایش سرعت سایت را در اینجا مطالعه نمایید.

 

6- عضویت در شبکه های اجتماعی

با عضویت در شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام، فیسبوک، توئیتر و ... و ایجاد یک صفحه اختصاصی می توانید بستر تبلیغاتی برای مجموعه و سایت خود ایجاد نمایید. در صفحه اختصاصی با ایجاد لینک سایتتان، مخاطبانتان را به سایت دعوت نمایید. مخاطبان برای آشنایی بیشتر با کلیک بر روی یک لینک ساده به سایت شما هدایت می شوند. این امر درافزایش بازدید سایت شما بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

 

 

 

7- پاسخ به نظرات کاربران

سعی کنید در بیشتر بخش های سایت فرم ارسال نظر برای کاربران در نظر بگیرید. اکثر کاربرانی که وارد سایت ها می شوند تمایل دارند نظر خودشان را در مورد مطلب یا خبری که درج کرده اید، ارائه دهند یا سوالی برایشان پیش می آید که از این طریق سوالشان را مطرح می کنند و برایشان مهم است که ادمین سایت به این کامنت ها پاسخ دهد. شما با پاسخ به کامنت های کاربران حس ارزشمندی و اعتماد را به آن ها انتقال می دهید. کاربران پس از درج کامنت در سایت، مدام به سایت سر می زنند تا جواب کامنت خود را دریافت کنند. اگر جوابی دریافت نکرده باشند مایوس شده و دیگر وارد سایت نمی شوند. همچنین در برخی سایت ها از طریق همین فرم ها بحث های مفصل و داغی بین کاربران خاص آن سایت رخ می دهد که گاهی نیز می تواند جنبه آموزشی داشته باشد. شما با مدیریت این بحث ها و همچنین اظهار نظر می توانید کاربران ثابتی برای سایت خود داشته باشید. شما می توانید این فرم ها را در بخش اخبار،مقالات، مشاوره، تماس با ما و... درج کنید تا از این طریق ارتباط بهتر و قوی تری میان خود و کاربران برقرار نمائید.

 

8- ریسپانسیو

با ورود گوشی های همراه به دنیای تکنولوژی اغلب کاربران از طریق موبایل وارد سایت می شوند. با ورود کاربران به سایت، اگر تصاویر و قالب برایشان به درستی اجرا نشود گیج و سردرگم شده و سایت را ترک می کنند. همگام سازی سایت با انواع گوشی و تبلت یکی از معقوله های مهم جذب کاربر و مشتری در کسب و کار اینترنتی می باشد. پس بهتر است سایت را ریسپانسیو طراحی کنید تا کاربران خود را از دست ندهید.

 

 

بیشتر بخوانید:

راه کارهای ایجاد امنیت در سایت

روش های افزایش سرعت سایت

React Native

برای آشنایی با React Native ابتدا بهتر است React Js را بشناسید. ReactJs یک کتابخانه در زبان جاوا اسکریپت می باشد که برای سیستم عامل های اندروید و ios قابل پشتیبانی می باشد و برای توسعه وب اپلکیشین ها مورد استفاده قرار می گیرد(برای مطالعه بیشتر می توانید به مقاله کتابخانه React مراجعه کنید).

در سال 2013 فیسبوک اولین نسخه Stable متن بازReact  را در کنفرانسی معرفی و بر روی گیت هاب منتشر کرد. هدف از ایجاد و انتشار این کتابخانه این بود که برنامه نویسان بتوانند با یک زبان برنامه نویسی برنامه ای بنویسند که روی پلتفرم های مختلف اجرا شود.

اما اواخر مارس 2015 فیسوک فریم ورک جدیدی با نام React Native  منتشر کرد. این فریم ورک تحول عظیمی در دنیای برنامه نویسی ایجاد کرد. React Native این امکان را به برنامه نویسان می دهد تا با استفاده از جاوا اسکریپت و کتابخانه React، برای ios  اپلیکیشن بسازند. بعد از گذشت چند ماه فیسبوک React Native را برای اندروید نیز منتشر کرد. این فریم ورک نیز به صورت متن باز و برروی سایت گیت هاب منتشر شد و در اختیار عموم قرار گرفت. React Native به دلیل تولید برنامه های بومی و API عالی، خیلی سریع بین برنامه نویسان به محبوبیت رسید.

 اگر شما به عنوان یک برنامه نویس قصد دارید اپلیکیشنی را در هردو پلتفرم اندروید و ios طراحی کنید، باید به سراغ فریم ورک React Native  بروید. با استفاده از این فریمورک نیازی نیست تا هر دو نسخه را کدنویسی کنید. کدهایی که اجرا کرده اید با استفاده ازReact Native  توانایی تبدیل شدن به نسخه دیگر را دارند. ما آیا واقعا بدون هیچ مشکل و خطایی این کدها در پلتفرم های دیگر اجرا می شود؟ در زیر به معرفی معایب و مزایای این پلتفرم می پردازیم.

 

مزایای React Native :

 

 

1- یک کد برای دو پلتفرم:

 همان طور که قبلا گفتیم، برنامه نویس می تواند برای یک پلتفرم کد نویسی کند و برای پلتفرم دیگر از همان کدها استفاده نماید و نیازی نیست برای هر دو پلتفرم Android و ios به صورت جداگانه کد بنویسد. در واقع این یک مزیت است که لازم نیست دو زبان برای طراحی برنامه ها یاد بگیرید و با تسلط بر یک زبان میتوان برنامه ای را برای دو پلتفرم اجرا نمود.

 

2- استفاده برای طراحان وب:

 از آنجایی کهReact Native  یک کتابخانه در جاوااسکریپ می باشد، و توسعه دهندگان وب  با جاوااسکریپ کار کرده اند در نتیجه می توانند به راحتی این کتابخانه را آموزش ببینند وکار روی اپلیکیشن های موبایل را در دست گیرند. این یک مزیت برای برنامه نویسان وب محسوب می شود که در کمترین زمان و صرف کمترین هزینه، کارشان را پیشرفت و توسعه دهند.

 

3- صرفه جویی در زمان و هزینه:

همانطور که اشاره شد، به وسیله React Native میتوان یک برنامه را در دو پلتفرم اجرا نمود. با کدنویسی یک پلتفرم، در پلتفرم دیگر زمان و هزینه صرفه جویی شده است.

 

4- بارگذاری مجدد سریع:

وقتی شما در حال کدنویسی اپلیکیشنی در کتابخانه React Native هستید، پس از ذخیره و Run کردن برنامه، تغییرات صورت گرفته به سرعت روی دستگاهی که اپ روی آن قرار دارد اجرا می شود و برنامه نویس می تواند تغییراتی را که اعمال کرده است به صورت مشاهده نماید. این مزیت باعث صرفه جویی در زمان برنامه نویس می شود. در این کتابخانه گزینه های Hot Reloading  وLive Reloading  وجد دارند که نحوه ریلود شدن اپ را ارائه می دهند.

در روشLive Reloading  که به صورت پیش فرض تنظیم شده است، پس از هر بار ریلود شدن، اپ از ابتدا و از صفحه اول بارگذاری می شود. این رو برای اپ های تک صفحه ای مناسب است. اما اگر اپلیکیشن دارای چند صفحه باشد بهتر است گزینه Hot Reloading فعال شود تا وضعیت قبلی صفحه حفظ شود.

 

5- متن باز:

یکی از مزایای مهم این کتابخانه متن باز بودن آن است. برنامه نویس در این کتابخانه می تواند تغییرات دلخواه را اعمال کند و کد ها را بررسی کنید. همچنین در صورت بروز باگ در نرم افزار، به راحتی می توان آن را دیباگ کرد.

 

Entity Framework Core

Entity Framework Core چیست؟

Entity Framework Core یک ORM چندسکویی(Cross Platform) است که به ما این امکان را می دهد که بتوانیم با بانک های اطلاعاتی مختلف مثل SQL Server از طریق اشیاء Net. کار کنیم. این نسخه Framework که بعد از Entity Framework 6 معرفی شد، هم Open Source هست و هم Cross Platform و علاوه بر این سبک و قابل گسترش نیزمی باشد.

ORM چیست؟

(ORM (Object Relation Mapping در واقع یک لایه ی مترجم بین زبان برنامه نویسی ما و پایگاه داده می باشد که این دو را به هم تبدیل می کند و به ما کمک می کند که بین زبان برنامه نویسی مان که C# است و بانک اطلاعاتی مان که SQL Server است ارتباط برقرار کنیم و تبادل اطلاعات داشته باشیم.

یکی از مهم ترین مزیت های ORM این است که عملیات (CRUD ( Create – Read – Update – Delete را به راحتی برای ما انجام می دهد.

 

مزیت های Entity Framework Core

1) آسان کردن تغییر بانک اطلاعاتی:

وقتی شما با یک بانک اطلاعاتی مثل SQL Server کار می کنید و بعد از گذشت یک مدت می خواهید بانک اطلاعاتی خود را از SQL Server به مثلا SQLight تغییر بدهید؛ Entity Framework Core این کار را به راحتی برای شما انجام می دهد.

2) کوئری نویسی با استفاده از LINQ :

با بهره گیری از Entity Framework می توانیم با استفاده از LINQ کوئری نویسی انجام دهیم. و با کوئری نویسی از طریق LINQ خطر حمله SQL Injection را تقریبا به صفر برسانیم.

3) Open Source بودن :

از دیگر مزایای Entity Framework Core می توانیم به Open Source بودن یا مجانی بودن آن اشاره کنیم و نسخه EF Core در GitHub قابل دسترس است. و همین ویژگی Open Source یا مجانی بودن یکی از تفاوت های Entity Framework Core با Entity Framework 6 است.

4) چندسکویی بودن:

یکی دیگر از مزایای Entity Framework Core این است که چندسکویی هست و قابلیت اجرا  روی Mac و Linux را داراست.

5) پشتیبانی از بانک های اطلاعاتی مختلف:

Entity Framework Core نسبت به Entity Framework 6 از بانک های اطلاعاتی بیشتری پشتیبانی می کند و در نسخه Entity Framework Core پشتیبانی از بانک های اطلاعاتی No Sql هم افزوده شده است.

 

روش های توسعه Entity Framework Core

می توانیم به دو روش Entity Framework Core را توسعه دهیم :

  1. روش Code First
  2. روش DataBase First

Code First : به ازاء هر جدول در دیتابیس یک کلاس یا Model تعریف می کنیم و در نهایت این کلاس ها جداول دیتابیس را می سازند و Propertyهای هر کلاس هم ستون های این جداول را تشکیل می دهند.

DataBase First : ما یک پایگاه داده آماده داریم و این پایگاه داده ی ما به کلاس Context و کلاس های  Entity که همان مدل های ما هستند، تبدیل می شود.

 

حذف یا عدم پیاده سازی تعدادی از قابلیت های EF6.X:

اگر موارد فوق جزء مهم ترین مزایای کار با EF Core باشد، باید درنظر داشت که به علت حذف یا تقلیل یافتن یک سری از ویژگی ها مانند Reflection یک سری از ویژگی ها مانند Lazy Loading هنوز در EF Core پشتیبانی نمی شوند. بنابراین امکان انتقال برنامه های EF6.X به EFCore 1.0 عموما وجود نداشته و نیاز به بازنویسی کامل دارند؛ هرچند بسیاری از مفاهیم آن با EF Code First یکی است.

 

 

5 دلیل برای این که Entity Framework دوست برنامه نویسان است:

1- جدا کردن خودتان از SQL

2- ساده سازی کارها

3- جدا شدن از DataModel

4- جدا سازی بهتر قسمت های مختلف نرم افزار

5- Code First (بسیاری از مفاهیم آن با EFCore  یکی هست)

 

 نصب Entity Framework Core

برای نصب Entity Framework Core از مسیر زیر

Tools -> Library Package Manager -> Package Manager Console

در پنجره Package Manager Console دستور زیر را تایپ می کنیم تا نصب شود:

PM> Install-Package Microsoft.EntityFramework Core –Version 2.2.2

 

بیشتر بخوانید:

EntityFramework چیست؟

تاریخچه ADO.Net و انواع آن

مزایای Entity Framework

راهنمای نصب EntityFrameWork در Mvc

رقص گوگل(Google Dance) چیست و چه تاثیری روی سایت ها دارد؟

 

رقص گوگل

اگر شما صاحب یک سایت شخصی هستید یا مدیریت یک سایت در دست شماست، اگر هرروز رتبه گوگل سایت را چک کنید خواهید دید که رتبه گوگل هرروز تغییر می کند و مقدار یکسانی ندارد. گوگل هر چند ثانیه یا هرچند روز یک بار معیار رتبه بندی خود را تغییر می دهد یا معیار جدیدی را ایجاد می کند که همین امر سبب تغییرات چشم گیری در رتبه ی سایت ها می شود. این تغییرات در معیار گوگل را به اصلاح رقص گوگل(Google Dance) می گویند. در رقص گوگل ممکن است جایگاه سایت شما در نتایج جستجو تغییر کند و یا رتبه سایت بالا و پایین شود.

این روزها سایت های گوناگونی برروی شبکه عظیم اینترنت طراحی و بارگذاری می شوند. صاحبان و طراحان سایت همیشه دغدغه این را داشته اند که سایتشان از نظر سئو رتبه بالایی داشته باشد و در نتایج جستجو گوگل بهترین نتیجه عایدشان شود. با توجه به تعداد بی شمار سایت ها و رقابت های نزدیک آن ها، انتخاب سایتی دقیق که مطابق معیارهای گوگل پیش رفته باشد، بسیار سخت است. در واقع رقص گوگل یا گوگل دنس( Google Dance) یکی از روش هایی است که گوگل برای به چالش کشیدن نتایج جستجو و رتبه بندی سایت ها استفاده میکند.

در رقص گوگل بسیاری از سایت ها ممکن است رتبه سایتشان بسیار پایین بیاید یا به طور کلی از نتایج گوگل حذف شوند اما بسیاری از سایت ها نیز می باشند که در این چالش رتبه خوبی نصیبشان می شود.

 

 

 

گوگل چقدر می رقصد؟

در ابتدا گوگل در هرسال 10 بار می رقصید یعنی تقریبا هر 36روز یک بار و بسیاری از سایت ها را درگیر خود می کرد حتی سایت هایی که ایندکس شده بودند. قبلا گوگل برای شاخص گذاری اصلی موتور جستجوی گوگل استفاده می شد. اما با گذشت زمان و افزایش چشمگیر سایت ها گوگل به فکر ایجاد معیارهای جدید در انتخاب سایت ها شد. دوره گوگل دنس امکان دارد چند روز یا چند ماه طول بکشد و هیچ زمان مشخص و ثابتی ندارد.

اگر از نتایج جستجو و رتبه سایتتان راضی نیستید آن را به روز رسانی کنید و منتظر بمانید ربات های خزنده گوگل در رقص بعدیشان به سراغ سایت شما بیایند. قالب به روز، مطالب مفید وتازه، بک لینک سازی و اشتراک در شبکه های اجتماعی از جمله مواردی هستند که می توانید برای بروزرسانی سایت خود در نظر بگیرید.

 

 

چه سایت هایی در دام گوگل دنس می افتند؟

در این میان سایت هایی هستند که طراحان آن ها موارد نهی شده از سمت گوگل را جدی نگرفته اند و اهمیتی به سئوی سایت نمی دهندکه عاقبت در دام گوگل دنس می افتند. سایت هایی که از کلمات کلیدی جدید استفاده کرده اند زیر نظر گوگل دنس قرار می گیرند. سایت های تازه تاسیس نیز از گوگل دنس بی نصیب نمی مانند.

 

کدام سایت ها از دست گوگل دنس در امان اند؟

سایت های قدیمی که اعتباری برای خودشان دارند، سایت هایی که از کلمات کلیدی جدید استفاده نکرده اند و فقط ایجاد تولید محتوای خوب و ارزشمند برای کاربرانشان اهمیت داشته است، همچنین سایت هایی که تمام قوانین بهینه سازی گوگل را در طراحی سایت خود در نظر گرفته اند از معیارهای جدید گوگل در امان خواهند بود.

 

معرفی انواع باگ

همانطور که قبلا گفتیم هیچ نرم افزاری بدون باگ وجود ندارد و از آنجا که این باگ ها باعث اختلال در عملکرد و اجرای برنامه ها می شود، باید اقدام به شناسایی و دیباگ این باگ ها بکنیم. همه روزه برنامه نویسان در سراسر جهان با نقص ها و مشکلات جدید نرم افزارها روبرو می شوند. اما بعضی از آنها به دلیل اینکه بیشتر از دیگر باگ ها ظاهر می شوند به نوعی متداول شده اند. امروز قصد داریم متداول ترین انواع باگ ها را که همه برنامه نویسان باید با آن ها آشنا باشند را شناسایی کنیم. این مقاله به شما کمک می کند تا به جای جستجوی تصادفی باگ ها و سردرگم شدن در کدها، به دنبال یافتن آن ها در محمل ترین مکان ها باشید.

مفهوم باگ و دیباگ در برنامه ها چیست؟ چرا باید عمل دیباگ در برنامه صورت گیرد؟

 

محاسبات نادرست

این نوع باگ می تواند به دلایل متفاوتی رخ دهد ازجمله الگوریتم اشتباه، عدم تطابق نوع داده یا خطاهای کدگذاری. گاهی اوقات رفع این باگ ها می تواند بسیارهزینه برباشد. در برخی موارد این محاسبات اشتباه می تواند باعث بروز حوادث یا خسارات مالی و جانی بزرگی شود.

به عنوان مثال ، موشک معروف Ariane 5 را به یاد بیاوریم که توسط آژانس فضایی اروپا ساخته شده است. این موشک قرار بود بعد از پرتاب در فضا شناورشود، اما تنها 40 ثانیه پس از پرتاب منفجر شد. دلیل آن تبدیل غیرقابل پیش بینی از یک شماره شناور 64 بیتی به یک عدد صحیح امضا شده 16 بیتی بود. در نتیجه ،16 بیت برای نشان دادن مقدارلازم کافی نبود، بنابراین محاسبات اشتباه شد و منجربه انفجار موشک گردید. خسارت  این اشتباه نرم افزاری 500 میلیون دلار برآورد شده است.

 

خطا در استفاده از برنامه

کلیه مشکلات نرم افزاری که هنگام تعامل با کاربر ایجاد شده است و کاربر موجب وقوع خطا در سیستم شده است، باید با موفقیت اداره شود. علاوه بر این، یک کاربر باید به طور واضح ازعلت مشکل و راه های احتمالی آن آگاه باشد. اگر کاربر چیزی نادرست تایپ کند، باید یک پیغام هشدار از سوی سیستم دریافت کند تا دوباره همان اشتباه را انجام ندهد.

به طور مثال، در سال 1997، USS Yorktown، یک کشتی جنگی نیروی دریایی ایالات متحده، به دلیل اشتباه نرم افزاری به مدت 2 ساعت بدون کنترل ملوان حرکت میکرد. یکی از اعضای خدمه "0" را در دیتابیس تایپ کرد و باعث شد رایانه در صفر تقسیم شود. این امر باعث غلبه بر بافر شد و منجربه اختلال در برنامه و از بین رفتن کنترل کشتی شد.

 

خطاهای ارتباطی

استفاده از نرم افزار باید آسان باشد و کلیه دستورالعمل ها و توصیه های لازم را برای تعامل کاربران با یک برنامه باید قید کند. گاهی اوقات در برنامه یک قسمت یا ویژگی جدید پیاده سازی می شود، اما شما حتی نمی توانید آن را پیدا کنید یا اصلا متوجه این تغییرات نمی شوید.از این رو برنامه باید پیغامی مبنی بر به روز رسانی نرم افزار و امکانات اضافی را معرفی کند. همچنین، اگر فایلی را بارگذاری کرده اید یا نامه ای ارسال کرده اید، باید یک پیغام با وضعیت عملکرد و دریافت/عدم دریافت از سوی سیستم دریافت کنید. دریافت نکرده اید؟ این یک خطای ارتباطی است.

 

خطاهای نحوی

در برخی موارد ممکن است دستور زبان را اشتباه کنیم. گاهی اوقات ترجمه کردن متن یا کلمه ای ممکن است از نظر نحوی برای آن زبان و کشور اشتباه باشد و مفهوم نادرستی را برساند. این خطاهای نحوی می تواند کاربر را برای مدتی گیج و سردرگم کند و این باعث اختلال در نحوه ی استفاده از نرم افزار می گردد. سوئیچ زبان ها و بررسی مکاتبات از جمله مواردی است که باید در حین برنامه نویسی رعایت شود.

 

خطاهای مرتبط با مرز

در زندگی ما ، همه چیز حد و مرز دارد. این امر در دنیای تکنولوژی نیز مستثنا نیست. حداکثر اندازه متن، حداکثر تعداد کاربران همزمان، حد حافظه اختصاص داده شده برای یک عنصرمواردی هستند که باید درساخت یک نرم افزاردر نظر گرفت. اگر همه اینها توسط برنامه نویسان پیش بینی نشود، قطعاً باعث ایجاد مشکل خواهد شد.

مشهورترین خطای مرزی "مشکل سال 2000" یا به اصطلاح "اشکال هزاره" است. پیش از این، در اکثر برنامه ها و سیستم ها، سالها فقط با دو رقم نمایش داده می شدند،مثلا 85 یا 98 که به ترتیب 1985 و 1998 بود. این مشکل از سال 2000 به وجود آمد زیرا سیستم های رایانه ای آن را 1900 تفسیر می کردند. پیش بینی می شود هنوز هم برای مقابله با این مشکل حدود 300 میلیارد دلار هزینه در سراسر جهان داشته باشد.

 

مفهوم باگ و دیباگ در برنامه ها

باگ و دیباگ چیست؟

درعلم کامپیوتر به خطاهای کوچکی که در برنامه ها وجود دارد باگ (Bug) می گویند و به عمل پیداکردن و حذف آن ها از نرم افزار دیباگ (DeBug) گفته می شود. این خطاها در طول برنامه اتفاق می افتند که باعث می شود برنامه یا نرم افزار به درستی اجرانشود. پیدا کردن این خطاها و حذف آن ها از برنامه و ایجاد یک برنامه بی عیب و نقص از وظایف برنامه نویس است.انسان ها در طول زندگی همواره دچار اشتباهاتی می شوند در نرم افزارهای کامپیوتری نیز این باگ ها بیشتر از سوی برنامه نویسان ایجاد می شود و دلیل و برهان خاصی ندارند.

بسیاری از برنامه نویسان تازه کار از آشنایی با اصول DeBug گریزان اند و بیشتر تمایل دارند از همان ابتدا کد ها و برنامه هایی که می نویسند بدون نقص باشد واصلا کارشان به اشکال زدایی نکشد و نیاز به DeBug کردن کدهایشان نداشته باشند اما رفته رفته و با زیاد شدن حجم عظیم برنامه ها و کدها می فهمند که یادگیری این اصول برایشان واجب و ضروری است.

 

تاریخچه کلمه Bug

اولین بار کلمه باگ توسط خانمی به نام گریس هاپر استفاده شد که در حال عیب یابی یک ماشین حساب به نام Mark II بوده است.

خانم گریس هاپرکه در دانشگاه هاوارد مشغول تحصیل در رشته کامپیوتر بود، یک بار در حین کار با ماشین حساب های Mark II وMark III با مشکل مواجه شد. تکنیسین ها برای بررسی مشکل سخت افزار ماشین حساب را باز کردند که با سوسکی مواجه شدند که واردکنتاکتور های رله شماره 70 دستگاه شده و باعث اختلال در عملکرد ماشین حساب شده بود. از همان موقع کلمه باگ یا سوسک را برای مشکلات نرم افزاری استفاده می کنند البته این اصطلاح از پیش ترها قبل استفاده میشد اما درعلم کامپیوتر کلمه باگ را خانم گریس هاپر و تکنیسینش به کار بردند. کلمه DeBug نیز توسط همین افراد ابداع و به کار گرفته شد.

همان طورکه گفته شد این اصطلاح از پیش ترها قبل استفاده میشد. بنا بر کتاب yale book of quoations  توماس ادیسون نیز از این واژه استفاده کرده است. او در نامه ای خطاب به دوستش از واژه باگ به عنوان اشکال و ایراد استفاده کرده است که این نشان می دهد این کلمه در آن زمان شناخته شده و کاملا کاربردی بوده است.

 

 

 

تلاش برای پیداکردن باگ ها

به دلیل وجود باگ ها در نرم افزارها، شرکت ها به یک باره نرم افزار خود را منتشر نمی کنند. در ابتدا نسخه بتا و آلفا را منتشر می کنند تا باگ های آن ها را بیابند و عمل دیباگ را انجام دهند سپس اقدام به انتشار نسخه اصلی نرم افزار می نمایند. در این میان شرکت هایی نیز هستند که به کاربران به ازای پیدا کردن باگ ها پول پرداخت می کنند. نمونه ی بارز این شرکت ها، شرکت گوگل می باشد که به ازای پیداکردن باگ ها پاداش نیم میلیون دلاری در نظر گرفته است. به همین دلیل پیداکردن باگ ها برای بسیاری از افراد شغل محسوب می شود.

 

 

 

 

بیشتر بخوانید: 

    معرفی انواع باگ و دیباگ کردن آن ها

API چیست؟

API  چیست؟ و چه کاربردی در نرم افزارها دارد؟

 

API ها (Application Programming Interface) رابط های نرم افزاری هستند که ارتباط های مختلف بین نرم افزار ها را در وب فراهم می کنند.در واقع API  ها مجموعه ای از دستورالعمل ها و استاندارهای برنامه نویسی برای دسترسی به یک برنامه یا نرم افزار می باشند. با استفاده از API ها، برنامه ها بدون هیچ گونه مداخله ی کاربر، با یکدیگر صحبت و تبادل اطالاعات می کنند.  شرکت های ارائه دهنده API ، سرویس ها و برنامه های خود را متن باز ارائه می دهند تا برنامه نویسان بتوانند محصولاتی را طراحی کنند که توسط سرویس آن ها طراحی شده است.

برای مثال شرکت آمازون API مخصوص خودش را منتشر کرد تا برنامه نویسان و طراحان سایت ها بتوانند به راحتی به اطلاعات محصولات آمازون دسترسی داشته باشند.

فرض کنید می خواهید از یک سایت فروش بلیط سینما، به صورت اینترنتی بلیط تهیه کنید. در هنگام پرداخت هزینه بلیط، شما اطلاعات کارت اعتباری خود را وارد می کنید. وب سایت با استفاده از یک API برای ارسال اطلاعات کارت اعتباری به یک برنامه راه دور، نظیر برنامه های بانکی، استفاده می کند. پس از تایید صحت اطلاعات کارت و انجام امور بانکی، برنامه بانکی یک پاسخ به وب سایت فروش بلیط ارسال مبنی بر صحت اطلاعات ارسال می کند که بلافاصله بلیط صادر می گردد.

در واقع API ها با نمایان کردن اطلاعات موجود در نرم افزارها امکان ارتباط و تبادل اطلاعات را بین این نرم افزار ها ایجاد می کنند. که البته این نمایان سازی اطلاعات به صورت کاملا امن و بدون دسترسی دادن به سایر برنامه های خارجی صورت می گیرد. در این میان هکرها از این فرصت بی نصیب نمی مانند که برنامه نویسان و طراحان نرم افزار ها با به کارگیری مسائل قوی امنیتی امکان نفوذ هکرها را به حداقل ممکن می رسانند.

API بهترین جایگزین برای تبادل کدها می باشد. در واقع اگر API ها نبودند، برنامه نویسان برای تبادل اطلاعات میان نرم افزارها باید کدهای برنامه نویسی خود را به اشتراک می گذاشتند که این روش علاوه بر اتلاف وقت و هزینه، برای بسیاری از برنامه نویسان ناخوشایند بود که کدهای خودشان را در اختیار دیگران قرار بدهند. اما API ها امکان اشتراک گذاری اطلاعات وداده ها را برای برنامه نویسان و طراحان نرم افزار ها بدون اتلاف وقت و بدون نگرانی از فاش شدن کدها، فراهم کرده است.

 

 

انواع API :

 

Open APIs: که به عنوان API باز شناخته می شود، در دسترس عموم قراردارند و هیچ نوع محدودیتی برای دسترسی به این نوع API وجود ندارد.

Partner APIs: برای دسترسی به این نوع API به حقوق خاص یا مجوز نیاز دارید زیرا آنها در دسترس عموم نیستند.

Internal APIs: که با عنوان APIخصوصی نیز از آن یاد می شود. این نوعAPI  کمتر شناخته شده است و اغلب برای استفاده در داخل شرکت ها استفاده می شود. شرکت ها با استفاده از این API در بین کارمندان داخلی شرکت قادر به بهبود محصولات و خدمات خود خواهند بود.

Composite API: این نوع API ترکیبی از API های مختلف داده و سرویس است. استفاده های اصلی آن برای سرعت بخشیدن به فرایند اجرا و بهبود عملکرد شنوندگان در رابط های وب است.