EntityFramework چیست؟

EntityFrameWork که در واقع یک نگاشت شی رابطه ای(ORM) برای ADO.Net محسوب می شود. ORM تکنولوژی ای در برنامه نویسی شی گرایی می باشد که وظیفه تبدیل داده ها بین سیستم های ناسازگار را دارد. EntityFrameWork نسخه آخر ADO.Net است که با نام ADO.Net-EntityFrameWork-CodeFirst  شناخته می شود. در واقع ADO.Net جهت ارتباط برنامه های کاربردی و نرم افزارها با دیتابیس مورد استفاده قرار می گیرد.

 

 

تاریخچه ADO.Net و انواع آن:

مایکروسافت در ابتدا تکنولوژی های RDO ، ADO و ADO.Net را ارایه کرده بودکه در زمان خودشان مورد استقبال بسیاری از برنامه نویسان قرارگرفت و تحول عظیمی را در عرصه برنامه نویسی ایجاد نمود. اما با گسترش مفاهیم شی گرایی و نیاز برنامه نویسان به ایجاد اشیا، مایکروسافت اقدام به توسعه این تکنولوژی و درنهایت اقدام به معرفی Entity Framework نمود. این شرکت ابتدا امکانات link و سپس Entity Framework برای تعامل بهتر برنامه نویسی شی گرایی مطرح نمود.

 در ذیل به معرفی نسخه های ارایه شده توسط مایکروسافت می پردازیم:

 

1) ADO.Net Version1 & ADO.Net Version1

موقعی که می خواستید در برنامه با دیتابیس ارتباط برقرار کنید، یک ConnectionString به صورت دستی تعریف می کردید. آدرس ConnectionString را به صورت رشته و به حالت دستی در خود برنامه می نوشتید و هم چنین یکSQL Command و SQL Data Adapter ایجاد کرده و از طریق نوشتن دستورات در دل برنامه اقدام به ارتباط با دیتابیس می کردید. این نسخه برنامه به خوبی کار می کرد ولی خطر هک برنامه وجود داشت.

 

2) ADO.Net Version 2 (Data Table & Table Adapter)

خطر هک در این ورژن برطرف شد. دستورات به صورت متدهایی در دل Table Adapter ایجاد می شدند و دیگر امکان هک کردن دیتابیس وجود نداشت.

 

3) ADO.Net Version 3 & ADO.Net 3,5

در نسخه 2008، مایکروسافت تلاش کرد ORM را ارائه دهد اما موفق نشد. به همین خاطر بحث Link را مطرح کرد که اقدام به ایجاد و معرفی 4 لینک، Link To DataSet – Link To XML – Link To Object – Link To SQL نمود.

از میان 4 روش بالا Link To SQL ( که به اختصار به آن Link می گویند) بسیار مورد توجه قرار گرفت. در واقع این Link ها ارتباط بین برنامه های کاربردی و دیتابیس را فراهم می کنند.

Link ها زیرمجموعه هایی از ADO.Net مایکروسافت هستند که در نسخه 3 و 3,5 ارائه شدند.

 

4) ADO.Net Version 4 & ADO.Net Version 4,1

دراین نسخه 3 مدل معرفی شد:

Link Entity FrameWork DataBase First : این مدل خیلی مورد توجه قرار نگرفت. چون مانند روش های قبلی، برنامه نویس باید ابتدا در دیتابیس جداول خود را ایجاد می کرد و روابط بین جداول را به صورت دستی وارد و سپس از طریق برنامه کاربردی با این مدل از ADO ارتباط برقرار می کرد.

Link Entity FrameWork Model First : این مدل مورد توجه خاصی قرار گرفت. به این ترتیب بود که کلاس ها را در مدل وارد کرده ( در محیطی مانند Visio ) و با راست کلیک روی Model و Generate کردن مدلی که در Visio ایجاد کرده بودید جداول ساخته می شدند.

Link Entity FrameWork Code First : شرکت Java ابتدا Code First را مطرح کرد. Code First به این معناست که برنامه نویس اقدام به نوشتن کدهایی در برنامه می کند که این کدها شروع به ساخت دیتابیس می کنند. در این ورژن مایکروسافت خیلی در این امر موفق عمل نکرد.

 

5) ADO.Net Version 5 : Entity FrameWork (Dotnet FrameWork 4,5 )

مایکروسافت در ورژن 5 از Code First شرکت جاوا ایده گرفته و نسخه Entity FrameWork Code First را ارائه می دهد که کلاس های شیء گرا را به جداول رابطه ای دیتابیس تبدیل می کند. که در این زمینه مایکروسافت قوی ترین است.

 

 

مزایای Entity Framework :

     1) مدیریت آسان عملگر های پایه CRUD

     2) قابلیت داشتن روابط ارث بری

     3) تغییر ارتباط بین ساختار پایگاه داده و مدل مفهومی

     4) کم شدن حجم کدها

     5) پشتیبانی از Link  ها

     6) پشتیبانی از پایگاه داده ها

 

نصب EntityFrameWork در Mvc :

 

از مسیر Tools --> Library Package Manager --> Package Manager Console را انتخاب می کنیم.

در پنجره Package Manager Console دستور زیر را وارد می کنیم:

PM> install-Package Entity framework

با این دستور از سایت Nuget پکیج نصب می شود.

بعد از نصب به عنوان مثال یک کلاس Person با فیلدهای Id و Fullname ایجاد می کنیم.

کلاس DataBaseContext را ایجاد می کنیم که این کلاس باید از System.Data.Entity.Dbcontext ، Inherit شود.

به این شکل Public Class DataBaseContext : System.Data.Entity.Dbcontext

برای ایجاد کنترلر روی پوشه Controllers راست کلیک کرده --> Add -->

MVC5 Controller With Views , Using Entity FrameWork را انتخاب کرده، سپس مدل را انتخاب کرده و سپس DataBaseContext را انتخاب می نمائیم.

به این ترتیب ویوها به صورت Generate شده ایجاد شده اند.

 

بیشتر بخوانید:

Entity Framework Core چیست؟

مزیت های Entity Framework Core

روش های توسعه Entity Framework Core

راهنمای نصب Entity Framework Core

COLOR PSYCHOLOGY IN DESIGN

مزایای داشتن یک سایت خوب برای کسب و کارتان

1- مارکتینگ از طریق وب سایت

شما می توانید محصولات و خدمات خود را با ذکر تمام جزئیات درمعرض دید مشتریان بگذارید. مشتریان با یک جستجوی ساده در اینترنت، میتوانند از سایت و محصولات شما دیدن کنند. با توجه به مشغله های امروزی، افراد ترجیح می دهند خرید خود را به صورت اینترنتی و آنلاین انجام دهند. این امر موجب بالارفتن میزان فروشتان خواهد شد.

 

2- تبلیغات و تبادل تبلیغات از طریق وب سایت

تبلیغات محصولات و یا خدمات مورد نظر شما در وب سایت خودتان یا سایر وب سایت ها، می تواند گستره ی وسیعی از مشتریان را برای شما ایجاد نماید. استفاده از تبلیغات متنی و تصویر های متحرک و جذاب از ابزارهای مهم تبلیغاتی برای مجموعه ها است که می توان در سایت ها بارگذاری نمود. یکی از مزایای وب سایت ها، ایجاد تبادل در تبلیغات می باشد. در صورتی که وب سایت شما آمار بازدید کننده بالایی داشته باشد، شرکت های مختلفی در این زمینه به شما سفارش تبلیغات می دهند. و بالعکس شما می توانید در سایت هایی که آمار بازدید بالایی دارند سفارش تبلیغات بدهید.

 

3- افزایش میزان سوددهی و معرفی به دنیا

یکی از مهم ترین مزیت های داشتن وب سایت، بالا رفتن میزان سوددهی برای مجموعه شما می باشد. بسیاری از شرکت ها و فروشگاه ها توانسته اند با راه اندازی وب سایت خود میزان فروششان را چندین برابر کنند و در بازارهای رقابتی از رقبای خود پیشی بگیرند. همچنین خود مشتریان در صورت داشتن رضایت از کیفیت محصولات، برای شما ابزار تبلیغاتی خواهند شد که سایت و محصولات شما را به سایرین معرفی خواهند کرد و در بازه زمانی کوتاهی مجموعه و محصولات شما به دنیا معرفی خواهد می شود.

 

 4- ارتباط با مشتری بدون محدودیت مکانی و زمانی

یکی از دغدغه های مردم برای خرید در دنیای امروزی، با توجه به ترافیک ها و کارهای روزمره، زمان و مسافتی است که باید طی شود. که خوشبختانه تکنولوژی و فضای مجازی این محدودیت را از بین برده است. مشتریان می توانند در هر زمان از شبانه روز درخواست خود را در سایت ها ثبت کنند.

 

 5- افزایش میزان اعتماد مشتریان به مجموعه تان

شما می توانید لیست مشتریان خود و نحوه ی همکاری با آن ها را در بخش باشگاه مشتریان یا لوگوی همکاران قرار دهید. با این کار اعتماد کاربران را به سمت خود جلب می کنید. در بسیاری از موارد فروش اینترنتی، معمولا مشتریان ترس از این دارند که محصولی که سفارش می دهند با محصولی که دریافت می کنند مطابقت نداشته باشد یا این که بعد از پرداخت وجه، محصول به دستشان نرسد.

شما می توانید برای اطمینان خاطر دادن به مشتری، پیام های رضایت مشتریان پیشین خود را در سایت لیست نمایید تا به مشتریان این اطمینان خاطر را نسبت به مجموعه خودتان انتقال دهید. همچنین می توانید ازدرج نماد اعتماد الکرونیکی پس از دریافت مجوز استفاده نمایید.

 

6- بازار رقبا

در دنیای امروزی اگر از رقبای خود عقب بمانید قطعا در دنیای تجارت جایی ندارید. امروزه فروشگاه ها و شرکت های بزرگ و کوچک، سایت خصوصی خودشان را دارند یا این که در حال راه اندازی سایتشان هستند. اگر محصول یا خدماتی برای فروش دارید، فروش آن را محدود به موقعیت جغرافیایی خودتان نکنید. با راه اندازی سایت حرفه ای آن را به جهانیان معرفی کنید تا هم سودآوری بیشتری داشته باشید و هم این که از رقبای خود پیشی بگیرید.

 

انواع اعداد اعشاری ( ممیز شناور )

 

برای ذخیره سازی اعداد اعشاری در بانک اطلاعاتی می توانیم از سه نوع متغیر استفاده کنیم:

 1. Float
 2. double
 3. decimal

جدول زیر دقت و رنج حدودی برای انواع اعشاری را نشان می دهد

نوع

رنج تقریبی

دقت

float

±1.5 x 10−45 to ±3.4 x 1038

~6-9  رقم

double

±5.0 × 10−324 to ±1.7 × 10308

~15-17  رقم

decimal

±1.0 x 10-28 to ±7.9228 x 1028

 

28-29  رقم

 

تفاوت بین انواع اعداد اعشاری:

-انواع decimal دقت بیشتر و رنج کوتاه تری نسبت به انواع float و double دارند

-انواع float و double به صورت دودویی ذخیره می شوند و نوع decimal به صورت دهدهی

-بهتر است برای محاسبات مواردی که ساخته ذهن انسان هستند، مانند محاسبات مالی ازنوع decimal استفاده کنیم که دقت بالاتری دارند. اما برای نظریات علمی که به طور حدودی محاسبه می شوند و نیاز به دقت بالایی ندارند می توانیم بسته به میزان حافظه ای که نیاز دارند از نوع float  یا double استفاده کنیم.

-نوع float 32 بیت ، نوع double 64 بیت و نوع decimal 128 بیت حافظه نیاز دارند.

10 اصل مدیریت زمان

مقدمه:

هر کدام از ماانسانها برای مدتی در این دنیای پرجنب و جوش زندگی خواهیم کرد و یکی از باارزش ترین سرمایه های ما در طول عمر خود زمان است. زمانی که گذر آن سرنوشت را رقم میزند. زمانی که نوع استفاده از آن گذشته حال وآینده ما را رقم زده و خواهد زد.پس چه خوب است که کمی بیشتر به آن اهمیت دهیم.

 

1.وقفه ها را بیابید و مدیریت کنید.

وقفه ها آن بخش از زمان ما را تشکیل میدهند که ما را از وظایف خود باز می دارند و گاهی بهترین سرمایه هایمان را تلف میکنند. اما در زندگی امروزه جهان و در کنار اهمیت داشتن کار و تلاش برای موفقیت و بقا نیاز به کنترل این وقفه ها بیشتر احساس میشود.چراکه ممکن است کاری برای فردی اولویت داشته باشد یا تحت فشار زمانی قرار داشته باشد اما این وقفه ها او را از هدف اصلی  خود دور سازد و برای او مشکل ایجاد کند.در این صورت باید این وقفه ها را مدیریت وکنترل کنیم.برای این کار در شرایط کمبود زمان موبایل خود را خاموش کنید.صفحه های اجتماعی را کنار بگذارید و بر روی هدف خود تمرکز کنید.

 

2.سخت راآسان کنید.

بسیاری از کارهای بزرگ ممکن است در ابتدا طولانی و سخت به نظر برسند.به طوری که بعد از مدتی آنها را کاری طاقت فرسا قلمداد میکنیم.برای پیشگیری و حل این مشکل کارها را تقسیم بندی کنید.کارهای بزرگ و وقت گیر را با تقسیم به کارهای کوچکتر و اولویت دهی به آنها تبدیل به کارهای کوچک و کوتاه کنید.تمرین کنید تا سخت را به آسان تبدیل کنید.

 

3.هدف گذاری کنید.

هدف نیروی محرکه هر فعالیت انسانی است .پس قبل از انجام هر کار هدف خود را مشخص کنید تا کار را در زمان مناسب و به شکل مناسب انجام دهید.مهم ترین چیز در هدف گذاری منطقی بودن آن است برای مثال اگر فردی تصمیم بگیرد به طور ناگهانی 12 ساعت در روز کار کند هدفی غیر منطقی انتخاب کرده است.توجه کنید که کارهای کوتاه اثر بخشی بیش تری نسبت به انجام کارهای طولانی و بی وقفه دارند.

 

4. برای خود تقویم تهیه کنید.

برای هر سال خود تقویمی تهیه کنید و کارهای هر روز را در صفحه همان روز بنویسید.برای این کار میتوانید آن را به دو بخش تقسیم کنید.بخش بزرگتر برای فعالیت های کاری و بخش کوچتر برای کارهای شخصی  قرار دهید و در طی روز برای انجام دادن هر کدام از کارها با نهایت تلاش اقدام کنید. در پایان روز فعالیت های خود را ارزیابی کنید و از موفقیت ها و شکست ها  درس بگیرید و مشکلات را اصلاح کنید.خوب است به یاد داشته باشید ورق خوردن هر صفحه این تقویم ورق خوردن یک برگ از زندگی شما است.پس از آن به بهترین وجه استفاده کنید.

 

5.سطح انرژی خود را حفظ کنید و  بالا ببرید.

حتما برای شما هم زمان هایی پیش آمده است که انرژی خود را برای ادامه کار از دست داده اید.در این حالت چه کرده اید؟ اگر با تلاش بیشتر به کار خود ادامه داده اید شما قهرمان زندگی خودتان هستید ولی حتی اگر برای یکبار دست از کار کشیده اید باید برای پیشگیری از اتفاق افتادن دوباره آن بکوشید.شما میتوانید با انجام چند کار ساده سطح انرژی خود را حفظ کنید.برای مثال نوشیدن آب در حین انجام کار و یا یک فنجان قهوه یا چای میتواند مفید باشد.بهتر است بعد از هر 45 دقیقه یا 1 ساعت کار کمی قدم بزنید و با تنفس عمیق اکسیژن بیشتری به بدن برسانید.

 

6.انگیزه خود را حفظ کنید.

انگیزه با هدف ارتباط دارد. اما خود هدف نیست.چه بسیار انسانهایی که هدف های بزرگ داشته اند ولی با از دست دادن انگیزه هدف ها را رها کرده اند.برای حفظ انگیزه خود میتوانید هدف های خود را مرور کنید.دست نوشته هاو قول های خود را دوباره بخوانید.جمله ها یا تصاویری که یادآور هدف اولیه هستند را به تکرار مرور کنید. تا بدانید برای چه می جنگید و چه میخواستید و میخواهید.

 

7.استراحت کنید.

 شاید بعضی مفهوم استراحت را با مدیریت زمان که استفاده بهینه از زمان است را در تضاد ببینند اما استراحت نه تنها مانع و تلف کننده زمان نیست بلکه اگر به درستی به کار گرفته شود میتواند باعث بهره وری بیشتر از زمان شود.برای مدیریت زمان مناسب باید زمانی را به خواب کافی و مناسب اختصاص داد تا به کمک آن به دیگر فعالیت ها با تمام قوا بپردازیم.پس خوب و به اندازه استراحت کنید.

 

8.به خود پاداش دهید.

بعد از انجام هر کار سخت و بزرگ که موفقیت به حساب می آید و نتیجه دارد به خود پاداش دهید.این پاداش با توجه به سلیقه و علاقه افراد متفاوت است مثلا می توانید با دوستان خود گفت و گو کنید یا وب گردی کنید و حتی آن صفحه های اجتماعی را که بسته بودید باز کنید.

 

9.انعطاف پذیر باشید.

بسیاری از کارها برنامه ها هدف ها و فعالیت ها ممکن است به نتیجه دلخواه نرسد یا انجام نشودند. در این مواقع باید آنها را به زمانهای دیگری موکول کنید.به کارهای مهم تر بپردازید.برای پیشگیری از مشکلات ناشی از اختلال ها و بی برنامگی ها میتوانید برخی از زمان های خود را در طی هفته آزاد بگذارید. تا در صورت لزوم برای حل و رفع کارهای باقیمانده و عقب افتاده  در این زمان ها اقدام کنید. روزهای آخر هفته برای قرار دادن این زمان های آزاد مناسب تر است.

 

10.تفاوت ها را درک کنید.

 شما باید بدانید لازم نیست از تمام وقت خود استفاده کنید . مدیریت زمان با انجام کارهای بی وقفه و یکنواختی انجام آنها تفاوت دارد.بدیهی است که شما نمیتوانید تمام زمان را به کار گیرید  چرا که در هر صورت زمان هایی از بین خواهد رفت بلکه باید از وقت خود به طور موثر استفاده کنید.همچنین باید درک کنید شما با هر فرد دیگر تفاوت دارید و باید با توجه به توانایی هایتان تصمیم بگیرید وبرنامه ریزی کنید  نه بر اساس زندگی یا برنامه دیگران.خوب است بدانید که تنها شما میتوانید خود را در بهره گیری از زمان یاری کنید.

رایانش ابری

شما هم اکنون در حال استفاده از رایانش ابری هستید

رایانش ابری (Cloud Computingیک روش ارائه سرویس های آنلاین نظیر ارسال و دریافت ایمیل ،مشاهده ویدئوها و تصاویر به صورت آنلاین، بایگانی اطلاعات و داده ها و صد ها کار دیگر که در سایه رایانش ابری صورت می گیرد.

رایانش ابری از دو کلمه رایانش و ابر تشکیل شده است که در واقع ابر به داده ها و اطلاعات ذخیره شده در دیتا سرورها تشبیه می شود. دلیل این تشبیه این می باشد که کاربران فضای مجازی و شبکه گسترده اینترنت ، بدون دیدن اطلاعات و داده های درون ابرها ، از مزایای آن ها بهره می برند.ابرها به صورت گسترده در فضای اینترنت پخش شده اند و به کامپیوتر ها و سرورهای شما اطلاعات وداده ارسال می کنند .شما از اطلاعات و نحوه ی ایجاد و ارسال اطلاعات و محل نگهداری اطلاعاتی که به آن ها نیاز دارید، مطلع نیستید اما فضای اینترنت این داده ها را به صورت ابر در اختیار کاربران قرار می دهد وکاربران از مزایای این ابر بهره می برند.

مانند شبکه های توزیع آب و برق که در واقع کاربران از محل و نحوه ی تولید آن ها اطلاعی ندارند یا کمتر اطلاع دارند. در این راستا نیروگاه ها و شرکت های مربوطه آب و برق مورد نیاز مردم را از طریق شبکه های شهری به دست مردم می رسانند و مردم نیز برای رفع نیاز خود اقدام به استفاده از این امکانات می کنند. رایانش ابری نیز به همین صورت است. کاربران فضای اینترنت لازم نیست دانش و تخصص خاصی در نحوه ی تولید داده ها و نحوه ی ارسال آن ها داشته باشند. در واقع کاربر تنها با کانکت شدن به شبکه وسیع اینترنت می تواند از مزایای رایانش ابری بهره ببرد.

 

مزایای رایانش ابری:

مزیت های رایانش ابری بسته به نوعی که کاربر از آن استفاده می کند می تواند متفاوت باشد. در بخش ذیل به برخی از مزایای رایانش ابری می پردازیم:

 

قیمت مناسب:

به دلیل زیاد بودن تعداد کاربران در سرویس های ابری، ایجاد وساخت سخت افزار برای شرکت های ارائه دهنده ی رایانش ابری (Cloud Provider) هزینه کمتری در بر خواهد داشت.در نتیجه این شرکت ها می توانند خدماتشان را با کمترین هزینه در اختیار کاربران قرار دهند.

 

افزایش سرعت:

Cloud Provider ها اطلاعات درخواستی کاربران را با حداکثر سرعت در اختیارشان می گذارند و کاربران در کمترین زمان ممکن به اطلاعات مورد نیاز خودشان دسترسی خواهندداشت. این مهم به روند کار کسب و کارتان سرعت می بخشد.

 

فضای ذخیره سازی:

استفاده کنندگان از اینترنت و رایانش ابری لازم نیست نگران محدودیت فضای ذخیره سازی اطلاعات خودشان باشند زیرا  Cloud Provider ها با ایجاد زیرساخت های عظیم خود، محدودیت در ذخیره سازی اطلاعات را از بین برده اند.

 

سرویس دهی مستمر:

برای شرکت های بزرگ مهم است که سرویس و خدماتشان به صورت 24 ساعته و بدون خرابی در اختیار مشتریان قرار بگیرد. در واقع خرابی سرویسشان حتی برای چند دقیقه می تواند خسارت جبران ناپذیری را برای شرکتشان به بار بیاورد. این نکته را باید یادآور شد که در رایانش ابری سرور ها همواره فعال هستند.

سیستم مدیریت محتوا یا cms چیست؟

Cms مخفف شده ی عبارت Content management systemکه به معنای سیستم مدیریت محتوا است درواقع نرم افزاری است که در دسترس ادمین یا مدیر سایت بوده تا بتواند تمام اطالاعات موجود در سایت شامل متون، تصاویر،کپشن ها و ... را مدیریت کند.در واقع cms توسط برنامه نویس طراحی می شود و تحت یک قالب منظم و حرفه ای به ادمین سایت واگذار می شود. ادمین با این نرم افزار می تواند به راحتی یک صفحه جدید برای سایت خود ایجاد، حذف یا ویرایش کند. سیستم های مدریت محتوا در واقع محیطی بسیار ساده و کاربردی به راحتی کارکردن با نرم افزار word می باشند که در واقع ادمین بدون نیاز به داشتن دانش فنی و تخصص در برنامه نویسی و Html می تواند عبارات و اطلاعات مورد نظر خود را در سایت وارد نماید. در واقع همین محیط نوشتاری ساده  و راحت cms  ها است که باعث محبوبیت آن ها شده است.

سیستم های مدیریت محتوا در قرن بیستم تحولی بزرگ درانتشار اطلاعات در فضای سایبری و ایجاد فضایی تعاملی میان کاربران و مدیران برقرار کردند.

تا پیش از این استفاده ی کاربران از سایت ها فقط محدود به مشاهده و خواندن اطلاعات موجود در سایت بود که حتی بروز رسانی این اطلاعات خیلی کند صورت می گرفت و مشمول هزینه ای به برنامه نویس می شد. با ورود سیستم های مدیریت محتوا به عرصه ی اینترنت طیف وسیع تری از کاربران و مدیران با هر سطح و معلوماتی وارد دنیای اینترنت و وب سایت ها شده اند که این باعث ایجاد  یک فضای تعاملی میان کاربران و مدیران سایت ها شده است.

 

موارد استفاده ی سیستم های مدیریت محتوا در وب سایت ها:

 • انتشار مطالب و مقالات به روز شده
 • ایجاد صفحات جدید در سایت
 • ایجاد لینک بین صفحات و دیگر سایت ها
 • تغییر،ویرایش و حذف هرگونه مطلب، عکس یا ویدئو در سایت
 • ایجاد انواع محتوا در کنار هم و به صورت ساختاریافته
 • امکان برقراری ارتباط با کاربران از طریق فرم های تماس و نظرسنجی و...
 • مدیریت(ایجاد، ویرایش و حذف) اطلاعات موجود در صفحات سایت
 • مشاهده سفارش ها و پیگیری آن ها-ایجاد فاکتور و چاپ آن
 • ایجاد سطح دسترسی به سایت برای افراد خاص
 • مشاهده آمار بازدید سایت