گواهینامه SSL چیست؟

SSL  مختصر شده ی عبارت Secure Socket Layer به معنای لایه امنیتی محافظت، پروتکلی است که امنیت میان کاربر و سرور را در وب سایت ها برقرار میکند. با توجه به پیشرفت تکنولوژی و نیاز مردم به اینترنت و ایجاد و مدیریت حساب های کاربری، ایجاد پروتکلی که امنیت را برای کاربر و سرویس دهنده فراهم کند، یکی از ملزومات در دنیای تکنولوژی است. این پروتکل با کد کردن و رمزگذاری اطلاعات و داده ها از هک و شنود آن ها توسط هکرها جلوگیری می کند. همه ی اطلاعات شخصی و مهم افراد بین سرورها در قالب متن و به صورت عادی جابه جا می شوند که به راحتی قابل شنود هستند. این پروتکل با رمزگذاری اطلاعات کاربر مانند شماره حساب و عابر بانک، کد ملی، رمز ورود به پورتال یا سایت و ...، امنیت را برای کاربر و مدیر سایت فراهم میکند.این پروتکل روزانه امنیت حساب های میلیون ها کاربر را تامین می کند.پروتکل SSL به صورت گواهینامه خریداری و برروی وب سایت ها نصب می گردد.

 

گواهینامه SSL برای چه سایت هایی است؟

یکی از ملزومات کسب و کار آنلاین، فراهم نمودن محیطی امن و قابل اعتماد برای کاربران می باشد تا کاربران بدون نگرانی از فاش شدن اطلاعات بانکی خود بتوانند اقدام به خرید محصولات نمایند. وجود مشخصه های امنیتی در سایت این اطمینان خاطر را به کاربران می دهد که وارد سایتی ایمن شده اند که به راحتی و بدون نگرانی از فاش شدن اطلاعات بانکی شان، محصولات را خریداری کنند. در نتیجه برای سایت های تجارت الکترونیک، داشتن گواهینامه SSL که منطبق با استاندارهای امنیتی PCI باشد از ملزومات ادامه ی حیات می باشد. بانک ها، موسسات مالی و اعتباری، فروشگاه ها، پرتال های دانشگاهی، اپلیکیشن های همراه و ... از جمله مواردی هستند که باید برای سایت خود اقدام به دریافت گواهینامه SSL نمایند.

 

مشخصه های SSL

اگر سایتی گواهینامه SSL داشته باشد از طریق دو مشخصه می توان آن را تشخیص داد. اولین مشخصه وجود حرف S(نشان دهنده ی کلمه Secure) در انتهای پروتکل HTTP در نوار آدرساست که در برخی مواقع نوار آدرس به رنگ سبز می باشد. در واقع در ابتدای آدرس سایتی اگر HTTPS داشته باشد می توان فهمید که سایت دارای گواهینامه SSL می باشد. مشخصه دیگر این گواهینامه وجود تصویر قفل در کنار آدرس وب است. با وجود این پروتکل اطلاعات شخصی کاربران به صورت کدهای نامفهوم و بی معنی در دسترس هکرها قرار می گیرد.

      

 

انواع SSL

این گواهینامه ها بسته به نوع سایت انواع مختلفی دارد و با توجه به نیاز سایت و موارد استفاده، نوع و قیمت آن تعیین میشود. به طور کلی 3 نوع گواهینامه SSl وجود دارد که در زیر به معرفی این گواهینامه ها می پردازیم:

گواهینامه اعتبار سنجی دامنه یا (Domain Validated (DV:

این نوع گواهینامه بیشتر مورد استفاده وب سایت های عادی و اشخاص حقیقی قرار می گیرد و هدفشان فقط این است که یک اعتبار برای سایت به دست آورند. در این نوع گواهینامه فقط آدرس سایت از HTTP به HTTPS تغییر می کند. صادر کننده ی این گواهینامه صرفا به بررسی نام دامنه می پردازد و صحت یا اعتبار سازمان درخواست دهنده را تایید نمی کند. صدور و تحویل این گواهینامه زمان زیادی نمی برد و برخی از صادر کنندگان به صورت آنلاین و در لحظه آن را صادر می کنند. از مزایای این نوع گواهینامه می توان به صدور سریع و راحتی دریافت اشاره کرد. گواهینامه DV بیشتر جنبه ی اعتباردهی به سایت را دارد.

 

گواهینامه اعتبارسنجی سازمانی یا (Organization Validated (OV:

این نوع گواهینامه علاوه بر تایید دامنه، به دنبال تایید اعتبارسایت و درخواست کننده نیز می باشد. سطح اعتبار دهی و امنیت این سایت ها بسیار بیشتر از گواهینامه DV می باشد. گواهینامه OV تنها به اشخاص حقوقی و کسانی که مجوزهای رسمی دارند واگذار می گردد. درخواست و خرید این گواهینامه نیازمند داشتن مجوز و مدارک رسمی می باشد و نیاز به تایید کامل درخواست کننده دارد.ازمتقاضیان این نوع گواهینامه می توان به بانک ها، شرکت ها،فروشگاه ها، سازمان های دولتی و ... اشاره کرد.

 

گواهینامه اعتبار سنجی یا (EV)  :Extended Validation

صدور و ویژگی این گواهینامه بسیار شبیه OV بوده با این تفاوت که اعتبار و ارزش بیشتری دارد و مدارک مورد نیاز برای سفارش این نوع گواهینامه مانند OV میباشد با این تفاوت که مراحل اهراز هویت دقیق تر بوده و جزئیات فعالیت های آن سازمان بیشتر مورد بررسی قرار می گیرد. هزینه ی آن نسبت به سایر گواهینامه ها بیشتر است اما در عوض اعتبار بیشتری نیز به سایت می بخشد. معمولا سازمان ها و اورگان های بزرگ مانند گوگل از این گواهینامه استفاده می کنند.

 

مزایای استفاده از SSL

این گواهینامه در کنار ایجاد امنیت برای وب سایت ها، مزایای دیگری نیز دارد که در زیر به برخی از این موارد اشاره کرده ایم:

 • ایجاد امنیت اطلاعات برای کاربر و مدیر سایت در برابر هکرها
 • جلب اعتماد کاربران با مشاهده مشخصه های SSL
 • افزایش رتبه سایت
 • افزایش بازدید سایت
 • افزایش اعتبار سایت
 • جلوگیری از بلاک شدن وب سایت
 • دریافت نماد دوستاره از وزارت بازرگانی
 • افزایش فروش در سایت های فروشگاهی
 • امکان دریافت نماد اعتماد الکرونیکی
 • بیمه شدن وب سایت به ارزش50 هزار دلار
 • ایمن سازی حساب های کاربری افراد
 • بهبود جایگاه سایت در موتورهای جستجو
 • قابل استفاده برای تمامی دامنه ها
 • سازگار با انواع دستگاه ها
 • رمزگذاری SHA-2 و 2048 بیتی

 

بیشتر بخوانید:

  راه کارهای ایجاد امنیت در وب سایت ها

  معرفی 8 تکنیک افزایش بازدید سایت

  سئو چیست؟

  سئوی کلاه سفید

  CDN(شبکه توزیع محتوا)چیست؟