نیاز به طراحی مجدد سایت

درگذشته های نه چندان دور برای سازمان ها، فروشگاه ها، شرکت ها و ... داشتن یک وب سایت که صرفا برای معرفی آن مجموعه بود، اعتبار تلقی می شد. امروزه با پیشرفت تکنولوژی و افزایش وب سایت های مختلف، بازار رقابتی نیز در این حوزه افزایش یافته است. می توان گفت وب سایتی موفق است و رتبه و نتیجه خوبی در جستجوی گوگل دارد که خودش را با آخرین نسخه های زبان های برنامه نویسی به روز کرده باشد. وب سایت های قدیمی که کیفیت امکانات، قالب و محتوای پایین تری داشتند، برای برآورده کردن نیاز مردم و حضور در بازارهای جهانی، ملزم به راه اندازی  مجدد وب سایت خود طبق آخرین ورژن های برنامه نویسی هستند.

 

چه زمانی باید اقدام به طراحی سایت جدید نماییم؟

در زیر مواردی که باعث می شود صاحب یک وب سایت اقدام به طراحی مجدد سایت خود نمایید را بیان کرده ایم:

1- گرافیک قدیمی: دیزاین و قالب قدیمی سایت که برای کاربران نیز تکراری شده است و دیگر جذابیت ندارد.

2- امنیت: مشکلات امنیتی سایت که ممکن است دیگرنتوان سایت را در برابر نفوذ ها ایمن کرد.

3- سرعت سایت : پایین بودن سرعت بارگذاری صفحات سایت که دیگر نمی توان از طریق سئو سرعت سایت را افزایش داد.

4- عدم تطابق با سرور: ممکن است سایت قدیمی شما با سرور های جدید همخوانی نداشته باشد.

5- امکانات جدید: با گسترش کسب و کارتان ممکن است بخواهید امکانات جدید به سایت اضافه کنید.

6- تولید محتوا: با گذشت زمان محتوای سایت شما قدیمی می شود و لازم است بخش های مختلف آن به روز و آپدیت شود.

7- رقبا: ممکن است فروش اینترنتی شما روز به روز کاهش پیداکند. این به دلیل حضور رقبای شما و به روز بودن آن ها در فضای اینترنت می باشد.

8- ریسپانسیو نبودن سایت: در گذشته کاربران فقط از طریق کامپیوتر وارد سایت ها می شدند. اما امروز با پیشرفت تکنولوژی و ورود دستگاه های مختلف به بازار نیاز است که سایت ریسپانسیو طراحی شود.

9- سردرگمی کاربر: ممکن است به دلیل عدم راهنمایی و بهم ریختگی صفحات ، کاربر در صفحه اول سایت سردرگم شود و نداند که باید برای پیداکردن مطلب خود به کدام قسمت برود.

 

ویژگی های طراحی سایت جدید:

با توجه به موارد بیان شده در بالاو بررسی و تحلیل هر یک از موارد برای سایت خود، اقدام به طراحی سایت مجدد خود نمایید.

 

 

 

گرافیک

با وجود قدیمی بودن سایت، ممکن است سایت از گرافیک و قالب زیبایی برخوردار باشد که برای کاربر جذاب است و لازم نباشد گرافیک را تغییر داد اما اگر قالب ها و رنگ ها قدیمی و تکراری هستند با رعایت کردن نکاتی لازم است که اقدام به طراحی مجدد نمایید. در طراحی قالب جدید، رنگ ها را براساس نوع سایت یا رنگ لوگو انتخاب نمایید. با توجه به میزان محتوا سایزی را در نظر بگیرید که محتوادر قالب جا شود. طرحی را انتخاب کنید که متناسب با نوع فعالیتتان باشد. هدر سایت در جذب کاربر موثر است، هدر راطوری انتخاب کنید که کاربرمهمان با دیدن آن مشتاق شود در سایت چرخی بزند. در انتخاب سایز متن ها دقت داشته باشید. برای تیترها فونت 18 و برای متن اصلیس از فونت 16 استفاده کنید. از ماژول هایی که برای طراحی افکت استفاده می شوند بیش از حد استفاده نکنید. سعی کنید از قالب های ساده استفاده کنید تا کاربر گیج و سردرگم نشود.

محتوا

همان طور که قبلا بیان کردیم، محتوای یک سایت با گذشت زمان قدیمی شده و ممکن است دارای اخبار و مقالاتی باشد که مربوط به چند سال پیش است و مطالعه آن برای کاربر تکراری و جذابیتی ندارد بنابراین نیاز است محتوای سایت به روز شود. گاهی نیز ممکن است بخشی از خدمات سایت توسط مجموعه شما دیگر ارائه نگردد یا امکانات و محتوای جدیدی را ارائه می دهید. در طراحی سایت جدید خود سعی کنید از مطالب به روز شده استفاده نمایید. خدمات خود را با جزئیات بیشتر، به همراه تصاویر و موارد مصرف و نحوه ی استفاده بارگذاری کنید. در صورتی که از بک لینک در سایت خود استفاده می کنید، مطمئن باشید که آن سایت فعال باشد و خطایی نداشته باشد. برای تولید محتوای با کیفیت و مفید بهتر است از نرم افزار مدیریت محتوا یا CMS  استفاده نمایید.

سئوی جدید

طبق فعالیت و محتوای تولید شده ی جدید شما، کلمات کلیدی سایت نیز تغییر می کنند. پس باید طبق محتوا و خدمات جدید از کلمات کلیدی استفاده شود. همچنین در سایت جدید با افزایش سرعت لود صفحات میزان رضایت مندی کاربران را افزایش دهید. عوامل جدید بسیاری روی سرعت لود صفحات سایت تاثیرمی گذارند که می توانید آن ها را در مقاله افزایش سرعت سایت مطالعه نمایید.

امکانات اضافه

ممکن است یک سری امکانات جدید به خدمات مشتری مداری در وب سایت ها اضافه شده باشد. شما نیز از آن ها در سایت جدیدتان استفاده کنید. به طور مثال در سایت های فروشگاهی امکانی اضافه شده است که مشتری می تواند ببیند محصولی که سفارش داده است در کجا قرارداد و چه زمان به دستش می رسد. به سایت های مختلف مرتبط به کسب و کارتان سر بزنید و ببینید رقبایتان برای فروش بیشتر و رضایت مشتریان چه امکانات و ایده هایی را در نظر گرفته اند، شما نیز از آن ها ایده بگیرید.

طراحی واکنش گرا

درزمانی که هنوز گوشی ها و تبلت های هوشمند وارد بازار نشده بودند کاربران سایت ها فقط از طریق کامپیوتر وارد می شدند اما با ورود وسایل هوشمند به بازار بیشتر کاربران و مشتریان از طریق موبایل و تبلت وارد سایت ها می شوند. در نتیجه طراحی مجدد سایت به صورت واکنش گرا که با همه ی وسایل هوشمند تطبیق داشته باشد یک امر ضروری و واجب است.

 

مزایای طراحی مجدد سایت

1- حضور دائم و فعال در بازارهای جهانی

2- پیشی گرفتن از رقبای تجاری

3- بازدید کاربران موبایل از سایت و تبدیل شدن به مشتریان دائمی

4- افزایش رتبه سایت و به دست آوردن بهترین نتایج در موتور جستجوی گوگل

5- راهنمایی بهتر کاربر برای ورود به بخش های مختلف سایت

6- رضایت بیشتر کاربر از خدمات، گرافیک، محتوای سایت و ...

7- در نتیجه افزایش فروش خدمات و محصولات

 

بیشتربخوانید:

راه کارهای افزایش سرعت سایت

سیستم مدیریت محتوا یا CMS چیست؟

صفحه فرود در وب سایت ها چیست؟ چه کاربردی دارد؟

مفهوم سئو و روش های بهینه سازی سایت

سئوی کلاه سفید

معرفی 8 تکنیک افزایش بازدید سایت