صفحه فرود چیست؟

صفحه فرود یا لندینگ پیج (Landing Page)، صفحه ای در سایت ها است که برای هدف خاصی طراحی می شود که در واقع صفحه ی فرود کاربر مهمان به سایت است. این صفحه با هدف جذب مخاطب بیشتر باید با قالب متفاوت، تصاویر جالب و جذاب، مطالب مفید و کاربردی طراحی شود. این صفحه مشابه یک سالن پذیرایی برای کاربر مهمان می باشد که صاحب سایت او را به این سالن هدایت می کند. اگر کاربر در  صفحه ورودی شما حس خوشایندی داشته باشد در سایت می ماند در غیر این صورت از سایت را ترک می کند.

به عبارت دیگر همین صفحات فرود هستند که در نتایج جستجوی گوگل بالا می آیند در این صورت همه ی صفحات سایت می توانند صفحه فرود باشند. این روزها صفحات فرود بسیار مورد توجه سئوکاران و بازاریابان قرار گرفته است. برخی از افراد تصور می کنند که صفحه فرود همان صفحه اصلی سایت است. اما باید گفت که صفحه اصلی سایت دارای هدف مشخص و خاصی نیست و صرفا برای معرفی و ثبت نام، پیشنهادات و ... استفاده می شود.

به طور مثال صفحه اصلی دیجی کالا محصولات مختلفی را به صورت پیشنهادی برای کاربر به نمایش گذاشته است و هدف خاص و مشخصی ندارد، اما صفحاتی مثل صفحه ی خرید موبایل یک صفحه فرود است که کاربر با سرچ "خرید موبایل" به این صفحه هدایت می شود.

 

هدف از صفحات فرود چیست؟

صفحه فرود بیشتر مورد توجه بازاریاب ها و سئوکاران حرفه ای قرار گرفته است که از این صفحات به عنوان یک ابزار بازاریابی قدرتمند استفاده می کنند.در زیر به برخی از اهداف صفحه فرود می پردازیم:

افزایش مخاطب ودر نتیجه افزایش فروش

اگر تا کنون کالایی را که با سرچ در گوگل پیداکرده و خریداری نموده اید، احتمالا از یک صفحه فرود برای خریداری آن استفاده کرده اید. هدف اصلی این صفحات فروش به صورت مستقیم و بدون هدایت به صفحه اصلی می باشد. صاحب یک سایت می تواند با تبلیغ آن محصول در دیگر سایت ها یا شبکه های اجتماعی کاربر را به صورت مستقیم به این صفحه هدایت کند تا هم ترافیک بیشتری برای سایت ایجاد شود و هم این که فروش محصول چند برابر شود.

ایجاد روابط

صفحات فرود این امکان را به مدیر سایت می دهد که بازدیدکنندگان را در مراحل مختلف کار همراهی کنند. در این مدل احتمال کلیک کاربران بالاست که در برخی صفحات فرود علاوه بر فروش مستقیم با ایجاد لینک هایی به سایر صفحات سایت، کاربر را در سایت نگه می داریم. این روش یکی از روش های بازاریابی پیشرفته نیز محسوب می شود.

دریافت اطلاعات کاربران

در این نوع صفحات برخی اطلاعات کاربر نظیر نام، ایمیل، علاقه مندی ها دریافت می شود. هدف از دریافت این اطلاعات، اطلاع رسانی درمورد سایر محصولات و خدمات مرتبط می باشد. امروزه این روش در افزایش بازدید و فروش و کسب درآمد نقش موثری دارد.