مفهوم سئو

سئو(SEO) که مخفف Search Engine Optimization شامل به کار بردن یک سری تکنیک ها و عملکردها برروی سایت ها برای بهینه سازی و افزایش رتبه سایت و در نهایت بهینه سازی موتور جستجو، می باشد.

درواقع به هر نوع فعالیتی که به طور مستقیم روی بازدید و رتبه سایت تاثیربگذارد سئو گفته می شود که در نهایت موجب بهینه سازی سایت در موتورهای جستجو نظیر گوگل، یاهو، بینگ و ... می شود.

انجام سئوی سایت نیازمند دانش و تخصص خاصی است که در این زمینه سئوکاران با به کارگیری الگوریتم ها و تکنیک هایی اقدام به بهینه سازی سایت ها می کنند. فرایند سئو باید به صورت مداوم و به مرور زمان برروی سایت صورت بگیرد و چنین نیست یک بار تکنیک ها اجرا شود و رتبه سایت افزایش یابد.

 

چرا سئو مهم است؟

تا چند سال پیش وقتی تکنولوژی هنوز پیشرفت نکرده بود، صاحبان وب سایت ها فقط با به کاربردن کلمات کلیدی در سایتشان، بهترین نتایج موتورهای گوگل را کسب می کردند. اما با بیشتر شدن وب سایت ها و افزایش کسب و کار اینترنتی، معیارهای گوگل نیز برای رتبه بندی سایت ها افزایش یافت. به همین دلیل نیاز بود تا سئوکاران نیز دانش و تخصص خود را در این زمینه افزایش دهند.

سئو برای کسانی که محصول یا خدماتی برای فروش و ارائه دارند، بسیار مهم است زیرا بیشتر از طریق موتورهای جستجو است که می توانند محصولات خود را به کاربران معرفی کنند. کاربران وقتی برای خرید محصولی نام آن را سرچ می کنند، معمولا از همان صفحه اول جستجو سایتی را انتخاب می کنند و خرید خود را انجام می دهند و کمتر پیش می آید که به صفحات بعدی مراجعه کنند. درنتیجه می توان گفت سایت هایی در این زمینه موفق هستند که با انجام سئوی حرفه ای توانسته اند بهترین نتایج موتورهای جستجو را از آن خود کنند.

به طور کلی اهداف یک سئوکار از سئوی سایت شامل موارد زیر است:

  • افزایش رتبه سایت
  • افزایش بازدید سایت
  • افزایش ترافیک سایت
  • تبلیغات و برندسازی
  • کسب بهترین نتایج موتورهای جستجو
  • افزایش بازاریابی و فروش محصولات

انواع سئو:

سئو به دو دسته کلی سئوی درون صفحه و سئو برون صفحه تقسیم بندی می شود.

سئوی درون صفحه(On Page Seo)

این سئو شامل تکنیک هایی است که برروی سایت و و به منظور بهینه سازی سایت برروی تگ ها، کدها، کلمات کلیدی و محتوای سایت صورت می گیرد. سئوی داخلی را فقط سئوکاران و افراد متخصص انجام می دهند. بیشتر بهینه سازی ها در سئوی داخلی رخ می دهد پس مهم است که شما سئوی داخلی سایت را به افراد متخصص بسپارید تا این کاررا به نحو احسنت انجام دهند.

سئوی برون صفحه(Off Page Seo)

این سئو شامل تکنیک هایی است که خارج از سایت صورت می گیرد و به طور غیرمستقیم برروی بهینه سازی سایت تاثیر می گذارد. از جمله این تکنیک ها می توان به بکلینک سازی، تبلیغات در شبکه های اجتماعی، راه اندازی کمپین و ... اشاره کرد که در نهایت کاربر را به سمت سایت هدایت کند. این سئو را علاوه بر سئوکار، مدیر سایت نیز می تواند انجام دهد.

 

سئو و تکنیک های آن:

سئوی کلاه سفید(White Hate Seo)

سئوی کلاه سفید، از تکنیک ها و معیارهایی که از سوی گوگل تعیین شده است، به درستی استفاده می کند و بر اساس قوانین تعیین شده اقدام به بهینه سازی سایت می کند.تمرکز سئوکاران برروی کیفیت تولید محتوا و نحوه ی تبلیغ این محتواها می باشد به طوری که این محتواها برروی رتبه سایت تاثیر داشته و بهترین نتیجه را در موتورهای جستجو کسب کنند.

 

سئوی کلاه سیاه(Black Hate Seo)

این سئو شامل تکنیک ها و عملکردهای غیرقانونی هستند که برروی الگوریتم های موتور جستجو صورت گرفته و با فریب این الگوریتم ها یک شبه رتبه گوگل سایت را بالا می برند تا سریعا به صفحه اول جستجو هدایت شوند. گوگل این گونه عملکرد ها را تایید نمی کند و به راحتی می تواند آن ها را تشخیص داده و سایت را جریمه یا مسدود کند.

 

 

 

بیشتربخوانید:

سئوی کلاه سفید

معرفی 8 تکنیک افزایش بازدید سایت

روش های افزایش سرعت سایت

دلایل طراحی مجدد سایت