مفهوم سئوی کلاه سفید چیست؟

احتمالا بارها واژه ی کلاه سفید به گوشتان خورده یا در سایت هایی این واژه را دیده باشید. سئوی کلاه سفید شامل یک سری از عملکرد ها و تکنیک هایی می باشد که متخصصان سئو برای بهینه سازی سایت ها از آن ها استفاده می کنند. این تکنیک ها بر اساس اصول و قوانینی طراحی شده اند که شامل معیارهای گوگل برای رتبه بندی و موتور های جستجو می باشند. به همین منظور به مجموعه این عملکردها سئوی کلاه سفید می گویند.

تمرکز سئوکاران برروی کیفیت تولید محتوا و نحوه ی تبلیغ این محتواها می باشد به طوری که این محتواها برروی رتبه سایت تاثیر داشته و بهترین نتیجه را در موتورهای جستجو کسب کنند.

 

معرفی تاکتیک های کلاه سفید

همانطور که قبلا اشاره شد، تمرکز اصلی سئوی کلاه سفید برروی محتوای سایت می باشد و اعمال تاکتیک ها نیز بیشتر برروی همین محتوا می باشند. تاکتیک ها و عملکردهای کلاه سفید شامل موارد زیر است:

  • کیفیت محتوا
  • استفاده از کلمات کلیدی
  • استفاده از لینک های داخلی و خارجی
  • استفاده از تگ ها و متاتگ ها در سورس کد

 

کیفیت محتوا:

برای سایت، صفحات مقالات و اخبار طراحی کنید و از طریق این صفحات محتوای خوب و مفید و مرتبط با موضوع سایت و فعالیتتان بارگذاری نمایید. محتوای خوب و مفید که باعث جذب کاربر و ماندگاری او در سایت شود، از عوامل افزایش رنکینگ سایت می باشد. به همین منظور تولید محتوای خوب همیشه مورد توجه سئو کاران بوده و هست.

رعایت اصول تولید محتوا:

رعایت اصول مقاله نویسی مبحثی است که هم از جانب سئوکار و از جانب مدیر سایت باید رعایت شود.تصور بیشتر صاحبان وب این است کاربران به دنبال مطالب کوتاه برای خواندن هستند و مطالبی که در سایت می گذارند باید کوتاه و مختصر باشد تا کاربران از مطالعه آن خسته نشوند. برخلاف تصور، مطالب بیشتر از 1000 کلمه جایگاه بهتری درنتایج جستجوی گوگل کسب می کنند. پس بهتر است مطالبی که بارگذاری می کنید کامل و بدون کم و کاستی و همچنین مطالب به روز شده و مفید باشند.

بهتر است در نوشتن مقالات پاراگراف بندی را رعایت کنید تا کاربر از خواندن مطالب پشت سر هم و به صورت فشرده خسته نشود. و البته دقت شود که تعداد خطوط هر پاراگراف خیلی زیاد نباشد. سعی کنید بعد از چند پاراگراف از تیترهای جدید با بولد ها و سایزهای مختلف استفاده نمایید تا برای کاربر جذاب باشد. به طور کلی یکنواختی در متن کاربر را خسته و بی حوصله می کند.

ابتدای هر تیتر یا آخر هر پاراگراف از یک تصویر مرتبط به متن استفاده کنید تا چشم کاربران از تماشای حجم زیاد متن ها خسته نشود و علاوه بر افزایش دادن میزان آگاهی و انتقال مطلب، کاربر را مشتاق کنید تا ادامه مطالب را بخواند.

همچنین برای انتقال مطالب و تنوع در مقالات از ویدئو ها استفاده نمایید. بارگذاری ویدئو با مدت زمان نسبتا زیاد، باعث ماندگاری بیشتر کاربر در سایت می شود. آپلود ویدئو در سایت یکی از معیارهای رتبه بندی گوگل نیز می باشد. در واقع با این کار گوگل می فهمد شما در راستای بهبود مطالب سایت خود و انتقال اطلاعات به کاربر تلاش کرده اید و همین امر سبب بهبود رتبه سایت می گردد. اما نکته حائز اهمیت این است که برخی کاربران ترجیه می دهند ویدئو را دانلود کرده و سر فرصت آن را تماشا کنند. توصیه می شود ویدئو را به صورت آنلاین و غیر قابل دانلود آپلود کنید تا ماندگاری کاربر در سایت زیاد شود و میزان بازدید سایت افزایش یابد.

برخی از کاربران در اینترنت به دنبال مقالات در قالب وورد و پی دی اف می باشند. بهتر است مقالات را در قالب وورد و پی دی اف نیز در سایت آپلود کنید و امکان دانلود آن را به کاربران بدهید. کاربران با دانلود این مقالات میزان بازدید سایت شما را افزایش می دهند.

 

 

استفاده از کلمات کلیدی:

یک سئوکار کلاه سفید کلماتی را فکر می کند کاربر از طریق آن وارد سایت می شود را لیست کرده و در بخش های مختلف مقاله و محتوا استفاده می کند. در واقع کاربر با سرچ همین کلمات است که به دنبال اطلاعات و نیازهای خود در اینترنت می رود. سئوکاران در این حوزه به شناخت کلمات کلیدی محتوا و مترادف ها و متضادهای آن ها می پردازند و با به کاربردن آن ها در محتوا اقدام به بهبود سازی سایت می کنند. همچنین چگالی و تراکم کلمات کلیدی در محتوا رانیز در نظر دارند.

 در واقع ازطریق همین کلمات کلیدی است که موتورهای جستجو سایت شما را پیدا و به کاربر معرفی می کنند. در این میان شرکت های سئوکار نظیر MOZ هستند که در حال شناخت و بهبود کلمات کلیدی از لحاظ ترادف و تضاد کلمات و حتی کنایه هایی که استفاده می شود، می باشند و به دنبال این هستند که کاربر هر چیزی که سرچ می کند( حتی اگر اشتباه تایپ کرده باشد) معنا و مفهوم آن را بفهمند و سایت های مرتبط با آن سرچ را معرفی کنند.

 

استفاده از لینک های داخلی و خارجی:

سئوی کلاه سفید با استفاده از کلمات کلیدی، لینک های داخلی و خارجی در سایت ایجاد می کند. لینک داخلی به این معناست که کاربر در سایت از صفحه ای به صفحه ی دیگر هدایت می شود و از کاربر دعوت می شود تا مطالب مرتبط با آن مطلب را نیز مطالعه کند. سئوکار از این طریق کاربر را در سایت می چرخاند و باعث ماندگاری طولانی تر کاربر می گردد. اگر سئوکار به صفحه ای با غیر از کلمه کلیدی لینک بدهد در واقع به گوگل اعلام می کند که می خواهد آن صفحه با آن کلمه هم رتبه بگیرد.

لینک های خارجی (بکلینگ) نیز به این معنا هستند که کاربران از دیگر سایت ها از طریق لینک ها به سایت شما هدایت شوند و برعکس، از سایت خود به دیگر سایت ها لینک بدهید. هردوی این روش ها، در بهبود سئوی سایت کمک می کنند. لینک های خارجی که به عنوان تبلیغات نیز از آن ها استفاده می شود، در سئوی سایت و میزان بازدیدکننده نقش موثری دارد. سئوکاران همچنین از شبکه های اجتماعی نیز برای بکلینگ استفاده می کنند و گاهی اوقات خلاصه ای از مطالب موجود در سایت را در شبکه های اجتماعی نشر می دهند تا کاربر مشتاق شده و به سایت مراجعه کند.

 

استفاده از تگ ها و متاتگ ها در سورس کد:

سئوکاران در سورس کد سایت با تگ های Header  و Title و ... اقدام به بهینه سازی سایت می کنند. در سورس کد باید از تگ های Header شامل h1 و h2 و... در پاراگراف ها و سرتیتر ها به درستی استفاده شود. البته اگر سایت با وورد پرس نوشته شده باشد، خود وورد پرس این کار را انجام میدهد. باید سعی شود از تگ Title هر جا که لازم است استفاده شود. همچنین تگ توضیحات و تگ مربوط به عنوان و Alt تصاویر نیز باید به درستی تکمیل گردد. رعایت همه ی تگ های موجود در برنامه، سایت شما را به موتورهای جستجو معرفی می کند.

سئوی کلاه سفید برای موبایل:

امروزه بیش از 60 درصد از کاربران وب سایت ها، از طریق موبایل وارد سایت ها می شوند. بنابراین سئوکاران اقدام به ریسپانسیو کردن و طراحی سایت در قالب موبایل می کنند. سایت هایی که رسپانسیو نشده اند به دلیل کمبود بازدید کننده، رتبه خوبی در گوگل و موتورهای جستجو کسب نمی کنند و حتی ممکن است روی رتبه فعلی سایت تاثیر منفی بگذارد.