امنیت در سایت ها چیست؟ و چرا باید سایت را ایمن کنیم؟

امنیت در سایت ها و جلوگیری از ورود هکر ها به دیتابیس همواره یکی از دغدغه های اصلی و مهم صاحبین وب سایت ها بوده و هست. برای بسیاری از سازمان ها و شرکت ها مهم است که اطلاعاتشان محرمانه بمانند و به دست افراد سودجو نیفتند. همچنین سازمان هایی نظیر دانشگاه ها، بانک ها و مراکز دولتی باید به هر نحو ممکن اطلاعات شخصی کاربران خود را محرمانه نگه دارند و امکان دسترسی افراد و هکر ها را به این اطلاعات از بین ببرند.

 

حفظ حریم خصوصی کاربران

هر شرکت یا سازمانی که سایتی حرفه ای داشته باشد، اطلاعات کاربران و کارمندان خاص خود را برای ارائه خدمات بهتر، در سایت یا پورتال بایگانی می کند تا کاربران نیز امکان دسترسی به این اطلاعات را داشته باشند. برای کاربران مهم است که اطلاعات شخصی شان محرمانه باقی بمانند و کسی به حساب های شان دسترسی نداشته باشد. در نتیجه مهم ترین معیار یک فرد حفظ حریم خصوصی و حفظ امنیت وی می باشد که صاحبین وبسایت ها و پورتال ها وظیفه ایجاد این امر مهم را برعهده دارند.

با شناخت راه کار های امنیت وب، ورود هکرها و افراد سودجو به سایت را از بین ببرید. شناخت این راه کارها هم برای برنامه نویس و هم صاحب وبسایت مهم و ضروری می باشد. اما بهتر است صاحبین وبسایت ها برای تامین امنیت سایت، آن را به فرد یا تیم متخصص بسپارند. در این مقاله هدف، معرفی راه کارهایی برای افزایش بیشتر امنیت سایت و سرور، می باشد.

 

انتخاب هاست معتبر:

انتخاب هاست مناسب برای سایت یکی از معیارهای مهم امنیت می باشد. در واقع می توان گفت اغلب هک ها و نفوذها از طریق هاست صورت می گیرد در نتیجه شما هرچقدر مسائل امنیتی را در سایت رعایت کرده باشید و هاست مناسبی نداشته باشید، زحمتتان بیهوده بوده و باید منتظر ورود هکر ها باشید! مدیر هاست یا سرور، مسئولیت حفظ حریم خصوصی کاربران را برعهده دارد و بک آپ گیری منظم از داده ها یکی از مهم ترین خدمات هاستینگ می باشد. امروزه شما ممکن است در خرید هاست انتخاب های زیادی داشته باشید پس با در نظر گرفتن معیارهایتان، بیشترین دقت را در انتخاب هاست داشته باشید.

 

 

کلمه عبورقوی:

آیا پسووردتان ترکیبی از اعداد می باشد؟ یا تاریخ تولد و شماره موبایلتان است؟ اگر این گونه است هرچه سریع تر اقدام به تغییر پسوورد خود نمایید.کم توجهی و دست کم گرفتن کلمه عبور می تواند تهدید بزرگی برای سایت شما باشد. معمولا طراحان وب طول پسووردها را از 6 تا 12 کاراکتر در نظر می گیرند. بهتر است پسوورد را به بیشترین طول ممکن در نظر بگیرید. ترکیبی از کلمات و حروف و سمبل ها رادر نظر بگیرید، از حروف لاتین به صورت کوچک و بزرگ استفاده کنید، از یک کاراکتر بیشتر از 2 بار استفاده نکنید.

هکر ها هوشمندانه تر از آنچه که شما فکر می کنید عمل می کنند، آن ها با درنظر گرفتن رمز عبورتان در سایت های کم اهمیت، حدس می زنند که شما ممکن است از چه کاراکترهایی استفاده کنید. پس بهتر است رمز عبور را ثابت و تکراری انتخاب نکنید و کمی خلاقانه تر عمل کنید.

 

انواع حفره های امنیتی:

حفره های سیستمی: ممکن است هنگام ورود و لاگین شدن در سایت، ویروس ها و تروجان هایی در سیستم موجود باشند که از صفحه مانیتور شما تصویربرداری کنند یا ورود اطلاعات کیبورد را در دست بگیرند! از این طریق هکرها به راحتی پسوورد شما را به دست می آورند و سایت شما با وجود هاست حرفه ای، به راحتی هک می شود. این یکی از مرسوم ترین و راحت ترین روش های هک است. برای جلوگیری از این اتفاق باید یک آنتی ویروس قوی روی سیستم نصب و سیستم عاری از هرگونه ویروس و بد افزار باشد. همچنین ایمیل های ناشناس و مشکوک را باز نکنید( هکرها ویروس ها را ازطریق عکس یا فایل متنی انتقال می دهند) و فایل های مورد نظر خود را از سایت های معتبر دانلود کنید.

حفره های سرور(هاست): معمولا هاست ها به دو صورت اشتراکی و اختصاصی ارائه می شوند. اگر امنیت وب سایت شما از اهمیت ویژه ای برخوردار است بهتر است از سرور اختصاصی استفاده کنید. سرورهای اشتراکی به دلیل آن که چند سایت روی یک سرور هستند امنیت کم تری دارند. هکر ها از طریق سایت های کم اهمیت تر در آن سرور می توانند وارد سرور شما شده و به راحتی به اطلاعات دیتابیس شما دسترسی پیدا کنند. سرور های اختصاصی اگرچه هزینه بیشتری دارند اما امنیت سایت را تامین می کنند. البته این حفره ها در سرورهای اختصاصی نیز ممکن است وجود داشته باشند که در این صورت باید اطمینان حاصل کنید مدیر سرور، به امنیت سایت شما توجه ویژه داشته و دسترسی ها را محدود کرده باشد.

حفره های شبکه: برخی نکات امنیتی وجود دارند که رعایت کردن این نکات هم از سوی کاربر و هم از سوی مدیر واجب است. فیلد رمزعبور را برای کاربر طوری طراحی کنید که از رمز عبور قوی استفاده کند. به کاربران مهمان اجازه دانلود فایل ندهید. به کاربرانی که نیازی نیست، سطح دسترسی مدیر را ندهید.  اگر نقش ادمین به برخی کاربران خود داده اید اطمینان حاصل شوید که نکات امنیتی را رعایت کنند. به طور مثال آنتی ویروس قوی روی سیستم نصب کرده باشند، از سیستم های کافی نت ها برای ورود استفاده نکنند. همچنین ازFirewall  برای امنیت شبکه و سایر کاربران استفاده کنید.

 

پروتکل امن HTTPs:

این پروتکل اجازه دسترسی هکرها به فعالیت و اطلاعاتی که مدیر یا کاربر سایت به اشتراک می گذارند را از بین می برد. با وجود این پروتکل، وقتی کاربر اطلاعات شخصی(شامل شماره کارت بانکی، رمز کارت، شماره پرسنلی، شماره ملی و...) خود را وارد سایت می کند، این اطمینان را دارد که توسط شخصی دیگر یا هکر رویت نمی شود.

بهتر است برای سرور خود از سرویس SFTP استفاده کنید. این سرویس وقتی شما اطلاعاتتان را وارد می کنید، قبل از ارسال به شبکه، آن ها را رمزگذاری می کند تا این اطلاعات به طور واضح در شبکه ارسال نشود و قابل شناسایی نباشد.

 

 

استفاده ازپلاگین مطمئن:

برخی از هکر ها اقدام به آلوده کردن کدهای یک پلاگین کرده و آن را با قیمت ارزانی به برنامه نویس می فروشند. این هکر ها از طریق ربات هایی ک در این کدها جایگذاری می کنند، اقدام به سرقت اطلاعات سایت خواهند کرد. بهتر است قالب ها و پلاگین های مورد نظر خود را از منابع معتبر آن ها تهیه کنید.

 

 

بیشتر بخوانید:

روش های افزایش سرعت سایت

معرفی 8 تکنیک افزایش بازدید سایت

تاثیرات رقص گوگل بر روی وبسایت ها

گواهینامه SSL چیست؟