ممکن است شما نیز بار ها در اینترنت با صفحه ی خطای 404 مواجه شده باشید. این خطا به معنای این است که صفحه ی مورد نظر شما روی سرور وجود ندارد.

یک مدیر سایت تمام تلاش خودش را می کند تا کاربران صفحه 404 را تجربه نکنند اما این یک امر اجتناب ناپیذیر است و در طول حیات یک سایت ممکن است چندین بار رخ دهد. درنتیجه مدیر سایت باید علاوه بر رفع این خطا به فکر حفظ بازدید سایت نیز باشد. قبل از این که بخواهیم این خطا را رفع کنیم باید بدانیم خطای 404 چیست و چرا رخ می دهد؟

 

خطای 404 چیست و چرا رخ می هد؟

خطای 404 یک کد وضعیت از پروتکل HTTP و به معنای این است که صفحه مورد نظر شما که در جستجوی آن هستید و در URL مرورگر آن را تایپ کردید، در سرور وجود ندارد و قابل دسترسی نیست. علت ایجاد این خطا می تواند هم از سوی کاربر و هم از سوی مدیر سایت رخ دهد. ممکن است کاربر آدرس URL را اشتباه وارد کرده باشد یا آدرسی سایتی را وارد کند که آن سایت حذف و یا منتقل شده باشد و کاربر اطلاع نداشته باشد. عامل دیگر این است که مدیر سایت ممکن است صفحاتی را حذف کرده باشد و اقدام به ریدایرکت کردن صفحات قدیم به صفحات جدید نکرده باشد. این صفحه می تواند توسط خود سرور نمایش داده شود و یا این که برنامه نویس یک صفحه اختصاصی برای این خطا در نظر بگیرد.

انواع صفحات اخطار 404 که ممکن است با آن ها مواجه شوید:

  • 404 Error
  • 404 Not Found
  • Error 404
  • The Requested URL[URL] was not found on this server
  • HTTP 404
  • Error 404 Not Found
  • 404 File or Directory Not Found
  • HTTP 404 Not Found
  • 404 Page Not Found

 

رفع خطای 404 برای کاربران:

فشردن دکمه F5:خطای 404 ممکن است به هر دلیلی رخ دهد اما در موارد بسیار نادری ممکن است هیچ دلیل و مسئله ای برای بروز این خطا وجود نداشته باشد و به طور اتفاقی به این صفحه هدایت شوید. با فشردن دکمه F5 اقدام به بارگذاری مجدد صفحه نمایید. در بیشتر موارد این اقدام نتیجه می دهد و شما به صفحه مورد نظر دسترسی پیدا خواهید کرد.

بررسی آدرس URL: نگارش نادرست از سوی کاربر همواره در سیستم های رایانه ای باعث بروز مشکلاتی شده است. در اینجا نیز ممکن است کاربر آدرس URL مورد نظر را اشتباه وارد کرده یا لینکی که با آن وارد سایت شده اشتباه تایپ شده باشد. بهتر است آدرس وارد شده را بررسی کنید و در صورت اشتباه بودن آن را ویرایش نمایید.

جستجو در گوگل: همان طور که گفته شد ممکن است آدرس سایت را اشتباه وارد کرده باشید و آدرس دقیق را نیز ندانید. با جستجوی نام سایت یا کلمات کلیدی در صورتی که سایت حذف نشده باشد، می توانید به سایت مورد نظر دسترسی پیداکنید. در صورت پیدا کردن سایت در نتایج گوگل، سایت را به لیست نشانه گذاری یا علاقه مندی های خود اضافه کنید تا دیگر با خطای 404 مواجه نشوید.

دایرکتوری بالاتر: در صورتی که روی لینکی کلیک می کنید و با این خطا مواجه می شوید، به دایرکتوری های بالاتر مراجعه کنید. به طور مثال اگردر آدرس www.test/blogs/blog1 با خطای 404 مواجه شدید، به دایرکتوری بالاتر آن یعنی www.test/blogs مراجعه کنید و همین روند را ادامه دهید تا سایت باز شود. در صورت باز شدن سایت برای دسترسی به محتوای مورد نظر، می توایند آن را در سایت سرچ کنید و در صورت پیدا نشدن آن را از قسمت سربرگ ها یا دسته بندی پیداکنید.

پاک کردن حافظه کش مرورگر: ممکن است سایت مورد نظر فقط از دستگاه شما با خطا مواجه شود و از دستگاه های دیگر بدون هیچ گونه مشکل و خطایی لود شود. برای جلوگیری از این خطا بهتر است حافظه پنهان مرورگر(browser’s cache) را پاک کنید.

تماس با پشتیبانی: در نهایت اگر هیچکدام از روش های بالا جواب نداد، در صورتی که شماره های پشتیبانی سایت را دارید، با آن ها تماس بگیرید. اگر صفحه مورد نظر حذف یا انتقال داده شده باشد آن ها می توانند شمارا به صفحه جدید راهنمایی کنند و نسبت به رفع این خطا اقدام نمایند.

 

رفع خطای 404 برای مدیر سایت:

بررسی افزونه ها: اگر سایت ووردپرس شما بدون هیچ دلیلی و به یک باره با این خطا مواجه شد، باید بررسی کنید و ببینید که به تازگی چه افزونه ای را نصب کرده اید. گاهی به دلیل تداخل در افزونه ها این چنین خطایی رخ می دهد.

ریدایرکت: اگر در محتوای سایت خود صفحه یا محتوایی را پاک کرده باشید، کاربر با خطای 404 مواجه می گردد. برای رفع این مشکل باید از افزونه ریدایرکت استفاده نمایید. این افزونه آدرسی را که حذف کرده اید به آدرس جدید انتقال می دهد و از بروز خطای 404 جلوگیری می کند.

تنظیم دوباره htaccess: ممکن است در سایت ووردپرسی شما، فایل htaccess موجود در هاست بنا به دلایلی حذف شده باشد. برای رفع خطای 404 وارد هاست خود شده و چک کنید که در پوشه public_html فایل htaccess وجود داشته باشد. اگر وجود نداشت، از سمت راست بالای صفحه روی آیکون setting کلیک کنید و تیک گزینه show hidden files را بزنید تا فایل های مخفی را نمایش دهد. اگر همچنان فایل htaccess وجود نداشت در نتیجه حذف شده است. برای رفع این مشکل وارد پیشخوان ورد پرس شده، وارد تنظیمات و سپس بخش پیوندهای یکتا شده و روی ذخیره تنظیمات کلیک کنید تا فایل htaccess ساخته شود.

پاک کردن حافظه کش سایت: اگر بعد از مراحل بالا بازهم خطای404 رخ داد، به این دلیل است که حافظه ی کش شما باید پاک شود.