گوگل با طراحی و راه اندازی الگوریتم هایی اقدام به رتبه بندی سایت ها نموده است. بر اساس این الگوریتم ها، موتور جستجو بهترین سایت ها را به کاربر معرفی می کند و آن ها را در صفحه اول لیست جستجوی خود قرار می دهد. در واقع هدف اصلی گوگل برای طراحی این الگوریتم ها، رضایت و ارائه بهترین محتوا به کاربر می باشد و جز برای رضایت کاربر طراحی نشده است. گوگل الگوریتم های زیادی را طراحی و اجرا نموده است، در زیر به معرفی برخی از مهم ترین این الگوریتم ها می پردازیم:

 

الگوریتم پاندا

الگوریتم پاندا از روی نام سازنده آن ( Navneet Panda) نام گذاری شده است. این الگوریتم در جستجوی محتوای مفید و ارزشمند در سایت ها می باشد. یکی از معضلات گوگل در گذشته این بود که محتوای خوب و ارزشمند در سایت ها کمتر پیدا می شد یا سایت هایی با محتوای با کیفیت در میان دیگر سایت ها گم می شدند. از این رو پاندا با هدف تولید محتوای خوب و با کیفیت در 23 فوریه 2011 راه اندازی شد تا بر همین اساس اقدام به رتبه بندی سایت ها بکند.

هنگام ورود پاندا بسیاری از سئو کاران تصور می کردند که تمرکز این الگوریتم روی بکلینک های غیر طبیعی است اما در واقع پاندا فقط کیفیت محتواهای تولید شده را مورد هدف قرار می گیرد. روزانه پانداهای زیادی پای محتوا ها می نشینند و آن هارا از هر جهت بررسی می کنند. در واقع این الگوریتم بیشترین تلاشش این است که بهترین، به روز ترین و با کیفیت ترین مطالب را به کاربران معرفی کند و از معرفی اطلاعات بی کیفیت به کاربران خودداری می کند. پاندا این عمل را براساس رتبه بندی انجام می دهد. رتبه سایت های بی کیفیت را پایین می آورد تا درلیست نتایج جستجو کمترین امتیاز نسیبشان شود در عوض سایت های با کیفیت بهترین جایگاه را در لیست جستجو به دست می آورند. در گذشته هر کسی که مطالب جدید در سایتش قرار می داد، افراد سودجو با هدف افزایش رتبه سایتشان به راحتی و بی هیچ زحمتی این مطالب را کپی می کردند که با این کار سایتهای با کیفیت در میان انبوهی از سایت ها با مطالب کپی شده گم می شدند . اما امروزه پاندا در سایت ها به دنبال مطالب دسته اول می گردد و سایت هایی که مطالبشان را کپی کرده باشند به راحتی تشخیص داده و از لیست جستجو حذف می کند.

 

الگوریتم پنگوئن

این الگوریتم برروی لینک ها و کلمات کلیدی تمرکز دارد. پنگوئن در 24 آپریل 2012 با هدف جلوگیری از اسپم لینک ها و جلوگیری از به کاربردن بیش از حد کلمات کلیدی راه اندازی شد.

در گذشته گوگل سایت ها را بر اساس کلمات کلیدی به کاررفته در محتوا شناسایی و به کاربر معرفی می کرد. در واقع هر سایتی که از کلمات کلیدی بیشتری در محتوا استفاده میکرد رتبه بهتری به دست می آورد و صاحبان سایت با کپی کردن این کلمات به رتبه بهتری دست می یافتند. سایت ها نیز از هر کلمه کلیدی بی ربطی برای بالابردن افزایش کلیک و بازدید استفاده می کردند. وجود این کلمات کلیدی برای کاربر آزاردهنده بود تا جایی که خواندن و درک محتوا سخت و غیر ممکن می شد.

در آن زمان همچنین لینک های اسپم به محبوبیت رسیده بودند. یکی از معیار های گوگل برای رتبه بندی، تعداد لینک های ورودی آن سایت از دیگر سایت ها می باشد. بسیاری از افراد سود جو با ایجاد لینک های غیر طبیعی و اسپم اقدام به فریب موتورهای جستجو می کردند تا رتبه بهتری کسب کنند. لینک غیر طبیعی کاربران را از هدف و مطلب مورد نظرشان دور می کرد و آن ها را به جایی هدایت می کرد که اصلا ربطی به موضوعی که سرچ کرده بودند نداشت.

الگوریتم پنگوئن با هدف بهینه سازی استفاده از کلمات کلیدی و بکلینک ها راه اندازی شد.این الگوریتم سایت هایی را که از کلمات کلیدی زیاد و نامرتبط با محتوا استفاده می کنند شناسایی می کند. همچنین پنگوئن لینک های غیر طبیعی و اسپم را که از سایت های نامعتبر خریداری و موجب بالا رفتن جعلی رتبه سایت شده اند را شناسایی، جریمه و به پایین ترین جایگاه در لیست جستجو ها می رساند.

 

 

الگوریتم مرغ مگس خوار

درگذشته با جستجوی عبارت مورد نظرمان در گوگل نتیجه خوبی عایدمان نمی شد و با جستجوی زیاد به مطلب مورد نظر دست پیدا می کردیم. این به این دلیل بود که گوگل منظور ما را متوجه نمی شد و فقط براساس کلمات کلیدی سایت ها را به ما معرفی می کرد.

گوگل برای رفع این مشکل مرغ مگس خوار را به باغ وحش خود اضافه کرد. ویژگی بارز این پرنده سرعت و دقت آن است. گوگل نیز بر همین اساس نام این الگوریتم را مرغ مگس خوار نامید. این الگوریتم در 26 سپتامبر 2013 با هدف درک بهتر سرچ های کاربر ولیست کردن دقیق ترین سایت ها به مفهوم سرچ شده، راه اندازی شد.

 به طور مثال اگر ما عبارت های "شیر با کیفیت" و "شیر قوی" را تایپ کنیم، مرغ مگس خوار بر اساس کلمه ای که کنار آن آمده، منظور ما را درک کرده و به ترتیب شیر خوراکی و حیوان شیر را برای ما نمایش می دهد. این الگوریتم همچنین براساس معنا نیز اقدام به جستجو کرده و مطالب پیشنهادی را نیز ارائه می دهد. شما با جستجوی عبارت "درمان شانه" خواهید دید که گوگل مطالب "درمان گرفتگی شانه"،"ورزش هایی برای گرفتگی عضلات" و ... را نمایش می دهد و تشخیص می دهد که منظور شما از شانه، شانه ی مو و شانه تخم مرغ نیست.

پیش تر گفتیم که هدف اصلی و کلی الگوریتم های گوگل،جلب رضایت کاربران می باشد. هدف  مرغ مگس خوار نیز بیشتر روی جلب رضایت کاربر است و نه رتبه بندی سایت ها.

 

الگوریتم گورخر

تمرکز این الگوریتم برروی سایت های فروشگاهی و به طور کلی سایت هایی که محصولی برای فروش دارند می باشد. با ورود وب سایت ها، کسب و کارهای اینترنتی نیز رونق گرفت و نیاز بود تا امنیت خرید برای کاربران فراهم گردد و از کلاهبرداری های اینترنتی جلوگیری شود. گوگل با ارائه این الگوریتم (مانند خط های سیاه و سفید گورخر که حشرات را دور می کند) باعث دور نگه داشتن سایت های کلاهبردار از کاربران و ایجاد امنیت برای آن ها شده است. بیشترین تمرکز این الگوریتم برروی ویژگی های سایت مانند ریسپانسیو، راحتی و کم بودن مراحل خرید، وجود قیمت روی محصول، وجود بارکد روی محصول، وجود آدرس و شماره تماس جهت پشتیبانی و ... می باشد.

 

 

الگوریتم کبوتر

گوگل اقدام به طراحی الگوریتمی به نام الگوریتم کبوتر نمود که در این الگوریتم کاربر با سرچ مکانی در گوگل، نزدیک ترین مکان ها را به کاربر نمایش می دهد. نام گذاری این الگوریتم بر این اساس است که کبوتر فقط به جاهایی می رود که قبلا رفته و آن مکان هارا می شناسد و اصولا خیلی دورتراز این مکان ها سفر نمی کند. الگوریتم کبوتر نیز بر همین اساس رفتار می کند. به همین دلیل ممکن است نتایج جستجوی دو نفر که در نقاط دوری از هم قرار دارند، متفاوت باشد.